Çocuğun cinsel bölgesiyle oynayarak kendini uyarması ve rahatlama sağlaması durumudur.

Kimi zaman genital bölgedeki sorunlar nedeniyle kaşıntı ve tahriş, çocuğun dikkatini o bölgeye yöneltmesine neden olur. Bu nedenle mastürbasyonu tanımlamak için çocuğun genital bölgesinde fiziksel bir sorun olmadığını saptamak gerekir.

Mastürbasyon en çok 3-6 yaş arasında görülmektedir. Bu dönem çocuğun bedenini keşfetme ve cinsel kimliğini öğrenme dönemidir.

Cinsel bölgesinde tesadüfi bir nedenle keşfettiği hazzı tekrar tekrar yaşayabilmek için çocuk, bir yerlere sürtünerek, bir nesneyi kendine sürterek ya da eliyle kendini uyarabilir.

Çocuk bu tür davranışları odasında yalnızken yaptığı gibi kalabalık ortamlarda da yapabilir.

Mastürbasyon genellikle ortaya çıkışından bir süre sonra kendiliğinden kaybolur. Ancak ailenin aşırı tepkisi ve gereğinden fazla ilgisi durumunda yada çocuk duygusal zorluklar yaşamaktaysa; ilgi çekmek, rahatlamak ya da kaçış nedenleriyle mastürbasyon çok daha uzun sürebilir.

ÖNERİLER

Barsak kurtları ve benzeri parazitler konusunda dikkatli olunmalı ve varsa tedavi ettirilmelidir.

Kız çocuklarda vajina akıntısı olup olmadığı konusunda dikkatli olunmalı ve varsa tedavi ettirilmelidir.

Apış aralarında olabilecek kaşıntılar tedavi ettirilmelidir.

Çocuğa uygun tuvalet alışkanlığı ve temizlenme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Kendini duygusal anlamda yalnız hisseden çocuklarda bu tür eğilimlere daha çok rastlanmaktadır. Bu nedenle çocuğun ana-baba sevgisi ve ilgisi açısından doyuma ulaşması sağlanmalıdır.

Çocuğa sabah uyanır uyanmaz yataktan kalkma alışkanlığı kazandırılmalı, yatakta oyalanması engellenmelidir.

Mümkün olduğu kadar (aşırıya kaçmamak şartı ile) fiziki etkinliklere sevk edilerek, çocuğu yorgun düşmesi, yatağa yatar yatmaz uykuya dalması sağlanmalıdır.

Çok dar iç çamaşırı giydirmekten sakınılmalıdır.

Çocuklara özellikle önden cepli pantolon giydirilmemelidir.

Üstüne binmeli (bisiklet, atlıkarınca vb.)oyuncaklarla oynamaları engellenmelidir.

Kum havuzundaki kaydıraklara bindirmekten kaçınılmalıdır.

Çocukların aynı odada uzun süreli oynamaları durumunda; fark ettirmeden gözlemde bulunulmalıdır. Doktorculuk vb. türü oyunlar söz konusu ise çocukların dikkatleri başka yöne çekilerek, yeni oyunlar kurulması sağlanmalıdır.

Mastürbasyon yapan çocuklarla arkadaşlık etmeleri engellenmelidir.

Korkutma, cezalandırma, ikaz etme gibi önlemlere başvurulmamalı, bunun yerine çocuğun dikkatini başka tarafa çekilmeye çalışılmalıdır.

Çocuğun cinsellikle ilgili sorularına, yaşına uygun, anlayacağı dilde ve seviyede açıklamalar yapılmalı ve bu konudaki merakları giderilmelidir.


Antalya Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!