Çocuklara mahremiyet eğitimi verilmesi son derece önemlidir. Kendi güvenliklerine sahip olmak ve bunu çocuklukta öğrenebilmek yetişkinlik dönemlerinde de kendilerini korumaları açısından önemlidir. Mahremiyet eğitimi ruh sağlığı açısından da gereklidir. İnsanların niyetleri konusunda bazen bizler bile zorluk yaşayabiliyoruz, çocuklar bunların bilincine varmakta biraz daha zorlanıyorlar bu sebeple kendilerini korumaları bir birey olarak gereklidir. Ebeveyn olarak bunları ayırt etmesi konusunda imkan tanımak gerekir, mahremiyet konusunda eğitim verirken çocuklara endişe ve korku hissettirecek cümleler kurulmamalı ve kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Endişe, korku duyguları normal seyrinde iken sağlıklı duygulardır fakat anksiyete oluşturabilecek düzeye geldiği zaman ruh sağlığını etkiler, bu sebeple her durum abartılmadan ve olağan düzeyde gösterilmeli ve anlatılmalıdır. Çocukların yaşlarına göre bazı görevler vererek bir birey olduğunu öğretmeye çalışın kıyafetlerini giymesini, lavabo ihtiyaçlarını kendisinin de yapabileceğini öğretmeye çalışın, bunları öğretmeye çalışırken de şunu söylemekten çekinmeyin “ihtiyacın olduğunda ben buradayım” bu cümleniz çocuğunuzun kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda banyo yaparken de kendisinin yapması için teşvikte bulunun ve öğretici olmaya çalışın “sen beceremezsin, sen eksik yaparsın” demeyin bazı şeylere fırsat verilmesi öğrenmeyi hızlandırır ve gerçekleştirir. Özel bölgelerini kendisinin temizlemesine izin vermeniz onu desteklediğinizi ve mahremiyetine saygı gösterdiğinisi hissettirir, böylece çocuğunuz mahremiyetin saygı duyulan bir durum olduğunu sadece konuşarak değil sizin davranışlarınızla da anlamaya başlayacaktır.

Çocuğunuz bu duruşunuzla herkesin mahremiyetine saygı duymanın önemini kavrar ve herkesten bunu bekler, herkese öyle davranmaya çalışır saygı göstermeyene ise Hayır ! demeyi bilecektir. Ebeveyn olarak bu duruşunuzu bir, iki kere deneyip sonrasında tutarsız davranmayın, her zaman tutarlı ve kararlı şekilde yapmaya devam edin.

Mahremiyet eğitiminde bir diğer önemli konu ise çocuğunuz istediği zaman bedeni ile temasa geçebilir istemediği zaman geçemezsiniz, kıyafetlerini kendisi giymek istediğinde izin verin ters olsun farketmez tekrar deneyerek doğrusunu yapmasını öğretin, odasına girerken hep kapısını tıklayıp müsaade isteyerek mahremiyet alanına girin, burada yaş önemli bir kriter değildir, beş yaşında yaptığınızda da saygı duyulduğunu hissedecektir 15 yaşında yaptığınızda da, sizden öğrendiği bu bilgiler sayesinde sizin özel yaşam alanınıza girerken de aynı tutumu gösterdiğini göreceksiniz.

Siz bunlara saygı gösterdiğini zaman çocuğunuzda mahremiyete saygı göstermeye başlayacak ve diğer insanlardan da bunu bekleyecektir. Mahremiyetine saygı duymayan kişileri mutlaka size anlatmak isteyecektir müsade edin anlatsın ve siz de dinlemekten veya başka işlerle uğraşmaktan kıçının çocuğunuza odaklanın böylece ne kadar hassas ve önemli bir konu olduğunu yine siz öğreteceksiniz.


Bolu Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!