Burunun genellikle küçültülüp yükseltilerek yeniden şekillendirilmesidir. Girişimin amacı, burnun şekline ve arzulanan sonuca göre değişebilir; burun kemeri alçaltılabilir ya da yükseltilebilir, geniş burun delikleri daraltılabilir, burun ucu inceltilebilir ve yükseltilebilir.

Teknik olarak girişimin türüne ve hastanın isteğine bağlı olarak, kapalı ve açık yöntemlerle uygulanabilir. Yine bu girişim sırasında, burundan soluma güçlüğü olan hastalarda septoplasti ve turbinate küçültülmesi gibi hava alımını arttıran girişimler de gerçekleştirilebilir.

Ameliyat süresi 1-2 saattir ve genel anestezi veya damar içi sakinleştirici etkisi altında uygulanabilir. Hastanede kalmak gerekmez. işe dönüş 1-2 haftada, ağır egzersizlere başlama 2-3 içinde gerçekleşir ve burnu 8 hafta süreyle travma ve güneş yanıklarından korumak gerekir. Burnun son görünümünü alması 1 yıl sürebilir.

Başlıca riskleri enfeksiyon, kanama, başağrısı, geçici şişlikler, hoşnutsuzluk, ve başka ameliyat (revizyon) gerekebilecek yapısal bozukluk ve düzensizliklerdir.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!