Böbrek çıkım darlığı - up darlık

Böbrek çıkım darlığı  - up  darlık

Böbrek çıkım darlıkları, böbrek  çıkışının  ureter denen idrar kanalına dönüştüğü yerdeki  havuzcuk  kısmının  daralması  nedenıyle oluşan idrar akımının yavaşlamasına neden olan  daralmalar  olup  doğumsal veya sonradan oluşan nedenlerle ortaya cıkabilir.

Hastalık halini alması;  böbrek  fonksiyonlarını bozmaya  başladığında,   infeksiyon,  taş ve tansiyon  artışına  sebep olduğunda  ortaya  çıkmaktadır.  Bazen doğumsal ekstrarenal pelvıs dediğimiz genişlemeler bu gurupta yer alır ama hastalık olarak addedilmezler.

Darlığın hastalık kararının  verilmesinde DTPA diuretik renal parankımal sintigrafi  sonucu kanıta dayalı sonuçtur. T 1/2 süresi  20 den yuksek ise  bu darlık tedavı edilmeli  böbrekte  basınç  artımına sebep olmaktadır.

Üreter  kanal ağzının daralmasında doğumsal  strıkturler  var  ise başka  eksternal  damar  basısı  yok ise internal endopyelotomi dediğimiz  rijit  veya  fleksıbıl ureterorenoskop ile  holmium lazer kullanılarak darlık  kesilerek  açılabilmekte  ve  endopyelotomi  kateterı yerleştirilerek belli takıp  sureleri sonrasında darlık düzeltilebilmektedir. Bu  konuda Türkiye deki  ilk seri  tarafımdan ulusal üroloj  kongresinde  sunulmuştur.

Laparoskopının  gelişmesi ile  laparoskopik  olarak darlıkların kesilerek çıkarılması ve uc uca yeniden kateter uzerinde birleştirilmesi  yapılabilmekte.

Perkutan girişimlede  taşlı olgularda  böbrek içine  girilerek antegrad  denilen  yöntemle  darlık yeri kesilerek açılıp  kateter yerleştirilerek darlığın düzelmesi ile  hem taş hemde darlık  operasyonu aynı anda yapılmış olur.

Son olarak  taşlı veya  komplike damar  basılı olgularda  açık operasyonla  hem taşın alınması hem darlıkların düzeltılmesı amelıyatı yapılabilir .

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Muharrem Murat Yıldız

Op. Dr. M.Murat YILDIZ, 12 Nisan 1965 tarihinde Ankara'da doğmuştur.  Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1982 yılında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitime başlamıştır. 1983 yılı itibari ile Gülhane Askeri Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1989 yılında  tamamlayarak ihtisasını ise yine  Gülhane Askeri Tıp Fakültesi'nde yapmış ve Üroloji Uzmanı olmuştur.

Uzmanlık eğitimi sonrasında Mevki Asker Hastanesi, Medart Tıp Merkezi, gibi birçok kurumda görev yapmış olan Op. Dr. M.Murat YILDIZ Amerikan Üroloji, Uluslararası Üroloji, Türk Endoüroloji gibi bir çok dernek üyeliği olup, 2004-2018 yılları arasında Etlik Lokman Hekim Hastanesi'nde görev yapmış olup 2018 Kasım ayından itibaren özel muayenehanesi'nde devam etmektedir.

 

Etiketler
Böbrek taşı nasıl oluşur
Op. Dr. Muharrem Murat Yıldız
Op. Dr. Muharrem Murat Yıldız
Ankara - Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube