Bilinçaltı nedir?

Bilinçaltı Nedir?

Bilinçaltı nedir?

Beyimizde bir bilinçli zihin bir de bilinçdışı zihin vardır. Farkında olduğumuz kısmını bilinçli zihin oluşturur. Bilinçdışı yani bilinçaltı ise farkında olmadan beynimizin bizi yönettiği kısımdır. Aslında bir harddisk olarak da düşünebiliriz. Birey anne rahmine düştüğü anda bilinçaltı kayda başlar ve ölüm anına kadar kaydetmeye devam eder. Bizler uyurken bile bilinçaltımız çalışır. Bireyin zihninin %5 lik kısmı bilinci oluştururken %95 lik kısım bilinçaltına aittir.

Bilinçaltı Nelerden Etkilenir?

Bilinçaltının etkilendiği alanlar geniştir. Çevre başlıca faktörlerden biri olup insan ilişkileri, fobiler, geçmişte yaşanmış olan iyi ve kötü tüm olaylar, kişilikle ilgili bozukluklar, olumlu ve olumsuz tüm anılar, kişinin yüzleşmekten kaçtığı gerçekler bilinçaltını yönlendirici etkiye sahiptir. Bilinçaltı duyguların serbest kalması için bazı hatıraları hatırlatır. Eğer bastırılan duygular varsa bunlar koruma amaçlı zihinde tutulmaya devam eder. Ancak bastırılmış duygular beden sağlığı için pek de önemli değildir. Etki alanını yalnızca olumlu yönde olması için pozitif telkinlerde bulunmak işe yarayacaktır. Toplumda sık görülen ve olumsuz telkin türü olan başkalarıyla kıyaslama hali yerine bireysel davranışlara ve başarılara odaklanmak faydalı olacaktır.

Bilinçaltı temizlenmesi nasıl olur?

Bilinçaltını temizlemek ve onun gücünden faydalanabilmek için onu iyi tanımak ve anlamak gerekir. Bilinçaltı, hayatımızı önemli ölçüde yönlendirir ve bu yönlendirmeyi değiştirmek kolay değildir. Bu nedenle, bilinçaltının bizi yönlendirmesine izin vermek yerine bizim bilinçaltımızı yönlendirmemiz önemlidir. İnsanlar genellikle sadece kendi istek ve iradeleriyle hareket ettiğini düşünürler, ancak bilinçli eylemler hayatımızın yalnızca %5’lik bir kısmını oluşturur. Hayatımız, genç yaşlarda aile, okul ve çevrenin etkileri altında şekillenir ve bu öğrenilenler ve deneyimler bilinçaltı tarafından kaydedilir. Bu yüzden bilinçaltımızı doğru bir şekilde yönlendirmek önemlidir. Bilinçaltı temizliği için dikkat edilmesi gereken nokta, bilinçaltındaki alışkanlıkların hangilerinin sağlıklı, hangilerinin zararlı olduğunun ayırt edilmesidir. Bilinçaltı temizliği yöntemleri arasında şunlar yer alır:

Negatif Düşüncelerden Uzak Durmak: Bilinçaltı negatif ifadeleri ve deneyimleri olduğu gibi algılar. Bu nedenle olumsuz düşünce biçimlerini değiştirmek, bilinçaltını iyileştirmek için önemlidir.

Bilinçaltına Soru Sormak: Bilinçaltı her zaman doğruyu yapmaz. Kişinin yaşadığı korku, kaygı gibi duyguları abartarak geri verebilir. Bu olumsuz duygularla başa çıkmak için “Neden korkuyorum?” gibi sorular sormak ve korkunun kaynağını anlamaya çalışmak gerekir.

Bilinçaltındaki Kötü Düşünceleri İnanca Dönüştürmemek: Bilinçaltındaki olumsuz düşüncelere inanmamak ve onları reddetmek önemlidir. Bu sayede bu düşünceler duyguları etkilemez ve gerçekleşmez.

Bilinçaltını Yönlendirmek: Bilinçaltının hayatımızdaki etkisi büyüktür. Bu yüzden, bilinçaltımızın bize hissettirdiği olumsuz duyguların altında yatan nedeni anlamak ve uygun bir şekilde tepki vermek, bu olumsuz duyguları hafifletebilir.

Bilinçaltı Terapisi Nedir?

Bilinçaltı terapisi, kötü düşünceleri temizlemek, geçmişin travmalarından kurtulmak ve bilinçaltını iyileştirmek için etkili bir yöntem olabilir. Bu terapiler, bazen bireyin kendi kendine uygulayabileceği teknikler, bazen profesyonel psikolog veya terapist yardımı, bazen de bilinçaltı kitapları sayesinde gerçekleştirilebilir. Bilinçaltı terapi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

Profesyonel Olarak Yapılan Bilinçaltı Terapisi:

Nefes Terapisi: Kişinin hem psikolojik hem de fiziksel olarak iyi hissetmesini sağlayan, vücuda daha fazla oksijen sağlayan teknik.

Hipnoz: Kişilere daha iyi telkinlerde bulunmak için kullanılan, uyku ile uyanıklık arasında yapılan psikoterapi tekniği.

Theta Healing: Geçmişin olumsuz etkilerinden ve sınırlayıcı duygulardan arındıran meditasyon tekniği.

Bilinçaltı Kodlama Teknikleri:

Bilinçaltı kodlama, kişinin kendi kendine olumlu düşünceler yüklemesi gibidir. Bu teknikle, bilinçaltına tüm duyu organları aracılığıyla olumlu mesajlar gönderilir.

Günlük yaşamda yaşanan olaylar, konuşma, dinleme veya görsel yollarla bilinçaltına kaydedilir ve bilinçaltı bu bilgileri gelecekte kullanmak üzere saklar.

Temel hedef, zihne pozitif düşünceler göndermek ve olumlu konuşmak olup, bu amaçla basit telkinler kullanılabilir.

Örnekler:

Yapabilirsin

Başarabilirsin

Bir çaresi mutlaka vardır

Bir çıkış yolu olmalı

O kadar da zor değil

İyileşeceksin

Zor günler geçecek

Bunu da atlatacaksın

Her şey yolunda gidiyor

Problemleri çözmeyi seviyorum

Bilinçaltının gücünü anlamak ve bilinçaltı temizleme teknikleri hakkında daha fazla bilgi almak için sağlık kuruluşlarına başvurabilir ve psikolog veya terapistlerden profesyonel destek alabilirsiniz.

Bu makale 8 Şubat 2024 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Psk. Dan. Arzu Demir

Ankara doğumlu olan Psikolog Arzu Demir Arnavutluk ta psikoloji lisansını tamamlamıştır. İstanbul Arel  Üni. Psikolojik Danışmanlık eğitimi ile aynı zamanda İstanbul Gedik Üni. Travma ve Krize Müdahale Yas Danışmanlığı eğitimini başarı ile tamamlamıştır. Uluslararası Hipnoz Akademisi olan Hipnoter Akademie da İleri düzey Hipnoz eğitimlerini başarı ile tamamlamakla birlikte Akademi desteği ile çalışmalarına devam etmektedir. Panik Atak, Depresyon, Anksiyete, Akran Zorbalığı, OKB, Duygu Durum Bozukluğu, Motivasyon Eksikliği, Sınav Kaygısı, Öfke Kontrolü, Öfke Boşaltılması, Kaygılar, Korkular, Ölüm&Yas ile Başa Çıkma, Cinsel Sorunlar, Vajinusmus, Kekemelik, İlişki Problemleri, Aşk Kayıp ve Ayrılık Acıları, Bağımlılıklar, Stres Yönetimi gibi alanlarda bireysel terapilerinde kullandığı yöntem ve methodlar ile duygu ve pozitif çözüm odaklı sean ...

Etiketler
Bilinçaltı Nedir?
Psk. Dan. Arzu Demir
Psk. Dan. Arzu Demir
Ankara - Psikolojik Danışman
Facebook Twitter Instagram Youtube