Bel fıtıklarında mikrodiskektomi tedavisi

Bel fıtıklarında mikrodiskektomi tedavisi

Bel ağrısı ve bel fıtığı toplumun büyük bölümünü etkileyen yaygın bir sağlık problemidir.

İnsan omurgasının en çok yük binen ve hareket sistemi ile ilgili rahatsızlıkların en sık ortaya çıktığı alan bel (lomber) bölgesidir.

Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı (Lomber Disk Hernisi) iki omur arasında omurgaya binen yükü emen (absorbe eden) ve eşit dağılımını sağlayan disk olarak tanımlanan yapını omuriliğe ve/veya sinir köklerine doğru fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır

Cerrahi Teknikler Nelerdir?

Lomber disk hernisinin cerrahinde gelişen teknoloji ve pratik uygulamanın artması ile farklı cerrahi teknikler gelişmiştir.

Hangi hastaya hangi tekniğin uygulanacağı hastanın şikayeti, radyolojik bulguları ve hekimin değerlendirilmesi sonucunda karar verilir?

Temel cerrahi yöntem klasik (basit) diskektomidir. Mikrodiskektomi; basit diskektomiye göre daha küçük bir insizyondan girilerek yapılan ve daha az travmatik olan, hastanın erken hareket etmesine imkan veren mikroskop altında uygulanan bir tekniktir. 1-2 cmlik küçük bir kesi ile mikroskobun büyütmesinden faydalanılarak geniş bir görüş alanına ulaşılır.

Mikrodiskektomi

İşlem 1-2 cmlik bir alanda gerçekleştiği için kan kaybı ve enfeksiyon riski azalmış olmaktadır. Postoperatif (ameliyat sonrası) ağrı daha az olmaktadır.
Hastanede kalış süresi azalmaktadır. İş gücü kayıpları da bu şekilde önlenmiş olmaktadır.

Bu makale 9 Nisan 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Doç.Dr Adnan ALTUN, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2000 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapmış ve 2012 yılında Beyin ve Sinir Cerrahisi  Uzmanı olmuştur. 2000-2002 yılları arasında Alman Hastanesi'nde, 2003-2004 yılları arasında Fatsa Geyikçeli Sağlık Ocağı'nda, 2004-2006 yılları arasında Fatsa Devlet Hastanesi'nde (Acil Sorumlu Hekimi / Başhekim Yardımcısı), 2006-2012 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (Asistan) ve 2012-2014 yılları arasında Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi'nde Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı ve Başhekim Yardımcısı olarak görev yapmış olan Doç.Dr Adnan ALTUN, mesleki çalışmalarına şu anda Medicana Samsun Hastanesi'nde devam etmektedir. ...

Etiketler
Bel fıtığı ameliyatı
Doç. Dr. Adnan Altun
Doç. Dr. Adnan Altun
Samsun - Beyin ve Sinir Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube