Başarmak neden zordur?

Başarmak neden zordur?

Karşınızda ulaşmanız gereken bir yol olduğunda yürümek çok zor gelir.Öyle ki yolda karşınıza neler çıkacağını bilmiyorsanız ve dahası henüz nasıl yürüyeceğinizi bile öğrenememişseniz omzunuzdaki yük gittikçe ağırlaşır ve olduğunuz yere çökersiniz. Başarmak zor bi süreçtir ancak unutmayın ki gerçekten istenildiğinde ve doğru hamleler yapıldığında ulaşılmayacak yer yoktur.

Başarı bir çok program, ilişkilendirme, doğru hedefi belirleme, kademelere bölme gibi nice açılardan ele alınarak oluşturulan bir tümevarımdır. Bu nedenle aşılması gereken tüm basamaklar için ayrı ayrı yollar izlenir ve tüm yolların toplamı bizi başarıya götürür.

BAŞARI YOLUNDA KARŞIMIZA ÇIKABİLECEK ENGELLER

Zor bir süreç olduğunu hemen hepimiz biliyoruz. Hatta çok fazla engelin çıkacağını ve belki de bu engellerin bizi en başa döndürebilme ihtimalini bile düşünebiliyoruz. Herşeyden önce sırf bu nedenlerden ötürü telaşlanmamız, paniğe kapılmamız başarı yolunda karşımıza çıkacak olan ilk düşmanımız olarak kabul edilebilir. Kendimizden şüphe etme,bu sorumluluğun fazla ağır olduğuna dair hisse kapılma gözümüzü korkutabilir.

Henüz daha başlamamışken pes etmemize neden olabilir. Bu duygular olan bütün motivasyonumuzu yok edebilir ve kendimize olan güvenimiz bir anda yok olabilir. Bu durumlarda öncelikle şunu bilmeliyiz ki başarıya ulaşmak isteyen herkes bu ilk başlangıç noktasında aynı duyguları yaşıyor ve bu engellerle karşılaşıyor.

Önemli olan bu engellerin üstesinden gelebilmek ve diğerleri gibi bu aşamayı atlatabilmek. Sizin diğer insanlardan hiç bir eksiğiniz olmadığını unutmamalısınız. Sakin,kararlı ve azimli olduğunuz sürece tıpkı başarıyı yakalayan diğer insanlar gibi siz de bu aşamayı kolaylıkla atlatabilirsiniz.

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Psk. Psikofit Psikoterapi Merkezi

Psk. Pınar ŞİMŞEK, Ege Üniversitesi psikoloji bölümünde upp-int. hazırlık eğitiminin devamında 4 yıllık lisans programını tamamlayarak onur derecesiyle mezun olmuştur. Eğitim süresince İzmir Alzheimer derneğiyle ortak çalışmalar yürüterek Alzheimer hastaları ve yakınlarının psikolojik destek programında aktif görev almıştır. Ege Üniversitesi Hastanesi Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilimdalında madde bağımlılığı servisinde bulunduğu staj dönemi boyunca grup terapilerine katılım ve test değerlendirme aktivitelerinde destekleme programında görev almıştır. Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde şizofreni, kişilik bozuklukları vakalarıyla ilgili anket, raporlama çalışmaları yaparak stajını tamamlamıştır. Canlı ve kadavra organ bağışı konusunda üniversite öğrencilerinin tutumuna yönelik derleme çalışması bulunmaktadır. Çeşitl ...

Etiketler
Psikoterapi
Psk. Psikofit Psikoterapi Merkezi
Psk. Psikofit Psikoterapi Merkezi
Aksaray - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube