Baker kisti, dizin arka kısmında meydana gelen başlangıçta ağrıya neden olmayan ama büyüdükçe ağrı ve kısıtlılık yapan içi eklem sıvısı ile dolu yumuşak bir kitledir. Yumuşak yapıya sahip olan baker kisti, dizin gerilmesi ve bükülmesi gibi fiziksel aktiviteler sırasında keskin bir ağrıya neden olur. Baker kisti, erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık görülmektedir ve 40 yaş üstünde sıklığı artmaktadır.

Baker kisti neden olur?

Diz eklemindeki kireçlenmeler ve travmalar sonrasında sinovyanın ürettiği aşırı eklem sıvısı dizin arkasında bir kese içinde birikir ve baker kisti oluşur.

Baker kisti nasıl anlaşılır

Hareket anında keskin bir ağrıya neden olan baker kisti, bacağın tam uzatılması, gerilmesi veya bükülmesi durumunda kişiye rahatsızlık verir. Muayenede dizin arkasında şişlik olarak palpe edilir. Bazen kistin patlaması sonrasında bacakta aşırı şişlik ve ağrı olabilir. Bu durum derin ven trombozu ile karıştırılabilir. Eklem ultrasonografisi ve mr ile kesin tanı konabilir.

Baker Kisti Belirtileri Nelerdir?

Diz arkasında sertlik

Diz arkasında veya bacakta şişlik

Diz ağrısı

Katılık, sertlik

Baker Kisti Tedavisi

Genellikle uygun egzersiz ve fizik tedavi yöntemleri kist takip altına alınır ve kendiliğinden kaybolması beklenir. Zaman içinde kendiliğinden kaybolmuyorsa ilaç tedavisi uygulanır. Baker kisti tedavisinde uygulanan bir diğer tedavi yöntemi, aspirasyon yöntemidir. Bu yöntem ile kistin içindeki sıvı çıkartılır. Aspirasyon uygulaması ultrasyon yardımıyla yapılır. Son olarak ise ameliyat ile kistin ortadan kalkması sağlanır. Ancak baker kisti ameliyatı genellikle tercih edilmez. Baker kisti ameliyatı son çare olarak görülür ve defalarca boşaltılmış ancak sürekli tekrarlayan vakalarda tercih edilir.


Bursa Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!