Tonsil olarak da adlandırılan bademcikler, dilin arka kısmında boğazın heriki yanında bulunan, bağışıklık sistemimizin bir parçası olan organlarımızdır. Vücuda giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalayarak, vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı olan lenfosit denen hücreleri üretirler. Sık tekrarlayan enfeksiyonlar neticesinde genellikle faydadan çok zaraları olur. Bu nedenle bademcik ameliyatları önerilebilmektedir. Enfeksiyonları dışında bademciklerin büyük olması da önemli sonuçlara yol açar.

Bademciklerin büyük olması; yutma, beslenme ve konuşma sorunları yapar. Ayrıca bademcikler üzerinde biriken yiyecek ve doku artıkları ağız kokusu ve hijyen bozukluğuna neden olur. Bu durumlarda bademciklerin tamamının alındığı klasik teknik badecik ameliyatlarına alternatif olarak bademciklerin kısmi olarak alındığı bademcik küçültme ameliyatları uygulanabilir. Bu teknikte, klasik bademcik ameliyatlarına göre daha az ağrı olmakta, daha az kanama görülmekte ve iyileşme süresi daha kısa olmaktadır. Bademcik küçültme ameliyatları radyofrekans, lazer, coblator ve microdebrider gibi cihazlar kullanılarak yapılabilmektedir.

Özetle bu teknik bademcik büyümesine bağlı solunum problemi olan hastalarda uygulanmalı, sık tekrarlayan bademcik enfeksiyonları tedavisinde bademcik küçültme ameliyatları yapılmamalı, klasik bademcik ameliyatı uygulanmalıdır.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!