Orgazm, kadında cinsel hazzın doruk noktasına ulaşmasıyla vajina ve rahimde oluşan ritmik kasılmaların olması durumudur. Cinsel ilişkide hazzın doruk noktasına çıkılmasını ve cinsel doyumu tanımlar. Doruk noktasına çıktıktan sonra ise vücutta tam bir gevşeme ve rahatlama süreci başlar. Orgazm her kadının ruhsal ve bedensel bütünlüğün sağlıklı devamı için yaşanılması gereken bir süreçtir.

Vücudumuzdaki en büyük cinsel organ beyindir. Beyin sinyal vermedikçe neredeyse hiçbir şey mümkün olmaz. Kadınlarda cinsel ilişki sırasında uyarının artması ile klitorise kan akımı artmakta ve beyin-klitorisi içeren sinir dolaşımının neticesinde orgazm işlevi gerçekleşmektedir. Orgazm da, cinsel uyaranların beyni sürekli ve yoğun bir şekilde uyarması sonucu vücudun bu uyaranlara verdiği eş zamanlı bir yanıttır. Anorgazmi; kadının hiç orgazm olamaması, çok geç orgazm olması veya yeterli uyarıya rağmen orgazma ulaşmanın çok güç olması şeklinde tanımlanabilir.

Orgazm olamama, tıpkı diğer cinsel sorunlar gibi çiftler arasında ilişki problemlerine yol açabildiği gibi, çiftler arasındaki ilişki problemleri de anorgazmiye sebep olabilir. Bu problemi yaşayan pek çok kadın cinsel olarak uyarılır; ancak odaklanma, yoğunluk ve süre yeterli olduğu halde orgazma ulaşma sorunu yaşar. Yapılan araştırmalara göre; kadınların yaklaşık % 5’i hayatının hiçbir döneminde orgazma olmamıştır. Çoğu kadın da ancak klitoris uyarısı ile orgazm olabilmektedir. Kadınların yaklaşık yarısından fazlası da ilişki sırasında "klitoris uyarısı" olmadan orgazma ulaşamamaktadır.

Anorgazminin nedeninin saptanması için, basit bir jinekolojik muayene ve cinsel öykünün alınması anorgazmi tedavisindeki ilk aşamadır. Her türlü cinsel işlev sorununda olduğu gibi orgazm olamama (anorgazmi) sorunu yaşayan her kadının, öncelikle uzman bir jinekolog tarafından jinekolojik muayeneden geçmesinde fayda olacaktır. Jinekolojik muayenenin sonrasında, biyolojik veya fizyolojik bir sorun olmadığından emin olunması durumunda, psikolojik sebebpler üzerinde çalışılmaya başlanmalıdır. Cinsel bilgi eksiklikleri, erkeğin cinsel açıdan tecrübesizliği, daha önceden olan cinsellikle ilgili olumsuz yaşantılar gibi sebepler anorgazmiye sebep olmaktadır.

Travma, problemli bir çocukluk, düzenli ve sağlıklı bir aile yaşantısının olmaması, ergenliğe geçiş döneminde problemli ve travmatik cinsel deneyimlerin yaşanması ile seksüel kimlik çatışmaları da psikolojik sebeplerdendir.

Unutulmamalıdır ki; orgazm olma öğrenilebilir bir olgudur ve uzman bir cinsel terapist eşliğinde uygulanılan bir cinsel terapi sonucunda bir kadına orgazm olma öğretilebilir.


Mersin Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!