Gömülü dişinizin çekiminin kolaylığı veya zorluğu dişin pozisyonu ve kök oluşumu gibi birkaç duruma bağlıdır. Gömülü diş çekimi sırasında diş pozisyonuna bağlı olarak, Tek parça olarakta bazen de kökleri ayırılarak çıkartılması gerekebilir.

Gömülü dişlerinin çekimi Bazı Durumlarda lokal anestezi, damar yolu ile sedasyon yada genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Sizin için hangi anestezi uygulamasının uygun olduğuna Çene Cerrahisi uzmanı ile kararlaştırılacaktır.

Genç hastalarda olgunluk dişlerinin kökleri tam gelişmediğinden, çevreleyen kemik daha yumuşak olduğundan ve komşu dokularla, sinirleri zedeleme olasılığı az olduğundan çekimi daha kolaydır. Yaş ilerledikçe işler biraz daha zorlaşmaktadır.

Yirmi yaşında çıkacak olan dişler bizleri rahatsız edebilmektedir. Bu yüzden bu yazımız üzerinde sizlere için sunduğumuz 20yaş diş önerilerimizi inceleyebilirsiniz. 20 ‘lik dişlerin nezam sorun çıkaracağını kestirmek zordur ama sorun çıkartırsa da genç yaşlarda çektirmekte fayda bulunmaktadır. Bunun nedenleri arasında yaş ilerledikçe, özellikle 30 lu yaşların sonuna gelindiği zaman, hem dişin kökleri gelişmekte hem de çevre kemik sertleşmesinden dolayı çekimi görece daha zor olabilmektedir. Genç yaşlarda bulunuyorken, ileride sorun olmasından dolayı tespit edilen dişler basitçe çekilmektedir. Bu nedenle düzenli şekilde diş hekimi kontrolü altında olunması gerekmektedir.

20 Yaş Dişlerinin Cerrahi Çekimleri

Bzı Durumda Gömülü 20 yaş dişleri ağrılı olup, enfeksiyona yol açabilirler. Komşu dişe veya diş köküne baskı yaparak zarar verebilirler. Eğer gömülü dişi çevreleyen kese sıvı dolup, kistik bir yapı oluşturacak şekilde genişlemeye başlarsa daha ciddi sorunlar ortaya çıkarabilirler.

Kist büyüdükçe etrafındaki kemiğe, sinir dokusuna veya komşu dişlere kalıcı hasarlar verebilirler.

Bazı Gömülü 20 yaş diş uygulamaları Sedasyon veya Genel Anestezi eşliğinde

20 ‘lik dişler çene kemiğinde yer alan konumu nedeniyle farklı tekniklerle cerrahi olarak çekilmektedir. Operasyon lokal anestezi altında yapıldığından hiçbir zaman ağrı oluşmamakta ve hasta tarafından hissedilmemektedir. Bununla beraber bu uygulama hasta gözündeki büyüklüğü düşüncesi insanları korkutmaya devam etmektedir. Hekim yapacağı her uygulamayı bu operasyon içerisinde hastasına anlatarak onu daha rahat hissettirmektedir.

20 lik diş çekimi uygulamalarında, hekim bazı tavsiyelerde bulunabilmektedir. Bu tavsiyeler, tamponu belli süre ısırmak, tükürmemek ya da yara yerini temiz tutmak gibi durumlardır. Gerek duyulması durumunda ağrı kesici ve gargara tarzı ilaçlar reçete olarak alınabilmektedir. Çekim sonrası buz uygulamak ortaya çıkabilecek olan şişliği minimuma indirmektedir. Hekim gerek duyarsa hastasına buz vermektedir. Uyuşukluk 3-4 saat sonra geçmektedir. Uyuşukluk geçtikten sonra hafif bir ağrı hissedebilirsiniz.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!