CA
Soru Sahibi
5 Mayıs 2019 15:58

uyku problemi

merhaba doktor hanım benim oğlum şuan yirmiiki aylık ama henüz uyku düzeni yok gece bir.kac defa uyanıyor pışpışlamadan uyumuyor kendiliğinden ve erken uyanıyor geç uyanması için akşam onbirbucuk gibi uyutuyorum gunduzleride ikibuçuk saat uyuyor ne yapmaliyim diğer sorumsa oğlum bir kaç yemeğin dışında diğer yemekleri yemiyor makarna pilav çorba gibi yemekleri yiyor onun dışındakileri hiç tatmak bile istemiyor nasil yedirmeliyim son sorumsa tuvalet eğimini nasil vermeliyim

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba öncelikle uyku ile ilgili şunu belirteyim eğer çocuğunuz hep aynı saatte uyanıyorsa o zaman onu geç yatırarak daha uzun uyumasını sağlayamazsınız. Gece beslenmesi var mı? eğer gece süt vs. veriyorsanız sık uyanır ve kalitesiz bir uykusu olur. Bu durumda aşamalı olarak gece beslenmesi kesilmesi gerekiyor. Oda sıcaklığı aşırı sıvı tüketimi beslenme şekli de uyku ile bağlantılıdır. Eğer siz veya annesi uyutuyorsanız ve sizin yanından ayrılacağınızı bilmiyorsa da sık sık uyanabilir. Tuvalet eğitimi için öncelikle çocuğun hazır olup olmadığı gözlemlenmelidir. Gece kuru kalıp kalmadığı, tuvaletini yaparken farkında olması veya yaptıktan sonra söylemesi gibi ve başka faktörler. Eğitimde önemli olan esaslar tuvaletini yapınca ödüllendirmeyin, tuvaletini kendi odasında değil wc, banyo da yapması ve gece gündüz bezin çıkarılması Beslenme genelde anneler farkında olmadan çocuğun daha iyi yediği yemekleri daha sık yapmasıyla şekilleniyor bazen. Çocuğunuzu tatlı, abur cubur yememesine dikkat edin aç olduğunda yeni tatlarla tanışsın bunlar 2 yemek kaşığı olsa yeterli. Bunun dışında bir besini on defa farklı şekillerde sunabilirsiniz. Örn. kabak(kavurması, sulu yenmeği, püre içerisinde patates ile, yoğurtlu,i çorba içerisinde, mücver olarak vs.) hiç birinde yememişse damak tadına uygun olmayabilir. Uyku, beslenme ve tuvalet eğitimi çok geniş konulardır bunların etkileyen ve tetikleyen çok faktör olabilir. Ben size bazılarını yazdım. saygılarımla özlem tanış

7 Mayıs 2019 10:40