JY
Soru Sahibi
22 Şubat 2019 14:59

Kreşteki kaynaştırma öğrencisi

Ozlem hanım merhaba,4 yasında kızım Bu sene krese basladi ilk günler çok zorlandık neyseki o günleri atlattık hatta gitmediğinde ağlayan bir çocuk haline geldi ama suanda kreşe gitmemek için hergun ağlıyor Keske hergun izinli olsam diyor gitmemesi için hiç bir sebeb yok her gün kendisiyle konuşuyoruz ikna oluyor kreşe gidince tekrar ağlamaya başlıyor ogretmeniyle arkadaşlarıyla hiç bir sıkıntısı yok yalnız kaynaştırma ogrencisi var otizmli o onu çok tedirgin ediyor ne desek ne yapsak ondan korkuyor çünkü çocuk çok sert davranıyor konuşamıyor vuruyor sac cekiyor merdivenden yemekhaneye giderken bi kaç kere ışığı kapatmış ama Bunlar yeni olmamış kızım yeni olmuş gibi anlatıyor ve yemekhaneye inmek istemiyor onada ok dedik şimdide kreşe hiç gitmek istemiyor öğretmeni bir iki Hf getirmeyin diyor fobi olmasın diye ne yapmalıyız çok caresiz kaldım nasıl davranacağım çocuğuma gitmediği için üzgünmu yoksa hiç bisey olmamış gibimi

2 cevap
Cevaplar (2)

İyi akşamlar zaman zaman çocukların kreşe gitmek istememeleri gibi durumlar yaşanabiliyor. Anneden ayrılma o dönem zorlamış olabilir bazen kreşte çocuklar arasında bir gerginlik v b. öncelikle mühim olan konu çocuğunuz kreşe gittikten sonra ağlaması duruyor mu? siz onu bıraktıktan ör. yarım saat sonra sakinleşiyor ve arkadaşlarıyla oyun oynuyor oraya adapte oluyorsa devam etmenizi tavsiye ederim, şöyle ki evde kalması bu sıkıntıyı çözmeyebilir hatta eve alışıp daha zorlanabilir. Çocuk kreşte sıkıntı yaşamıyor sadece evde ve gidene kadarki süreçte sıkıntı yaşıyorsa devam etsin ama şöyle bir şey yapabilirsiniz eğer mümkünse orada kaldığı süreyi azaltabilirsiniz. Ör. her gün gider ama her zaman 5 saat kalıyorsa 3 saat kalır gibi. Eğer kreşe gittiğinde o gün ağlamaları veya sıkıntıları devam ediyorsa o zaman çocukla görüşülmeli ve uzman tarafından değerlendirilmeli. Bunun dışında evde durumu nasıl? sürekli sizinle mi olmak istiyor? uyuma şekli nasıl ayrı oda mı? ayrı yatak mı? bunlarla bağlantılı olarak ta sıkıntılar olabilir bu durumu pekiştiren. Bu yaştaki çocuklara olumsuz sorular yöneltirseniz ör. okulda kötü bir şey oldu mu? biri sana kızdı mı? korkuttu mu? ,,evet,, deme olasılıkları yüksek dolayısıyla sizin zihniniz daha da bulanır. Yazdıklarıma bir bakın uygun bulduğunuzu yapın ve bana tekrar bilgi verin ki daha iyi yardımcı olayım hayırlı akşamlar

25 Şubat 2019 21:53
JY
Soru Sahibi

Ozlem hanım Kızım ewde tek çocuk ben ve eşim çalışıyoruz ayrı odası hatta oyun odası bile var. kreşten babaannesi alıyor çok sosyal kendini çok güzel ifade edebilen bir çocuk evde bir sıkıntısı da yok kreşe gidene kadar da sıkıntı yok Ertegün ne giyecegini bile kendisi hazırlıyor öğretmeni ve arkadaşları tarafından seviliyor kızlar hemen yanına geliyor fakat kreşin kapısına gelince durmak istiyor ama benimde beklememi istiyor ogretmeni buna müsade etmiyor aslında çok iyi alışmıştı suyu alıp koşarak sınıfa giriyordu kuralları sevmiyor yemek saatinde asagiga inmek istemiyor tamam diyorlar bu kezde etkinlik yapmak istemiyor ona da tamam diyorlar bu seferde ewe gitçem diye aglayiyormus bizi arıyorlar gidip alıyoruz öğretmeni ne yapsam onu mutlu edemiyorum istediğini yaptıkça başka bisey istiyor ve benim istediklerimi yapmıyor diyor ve artık sabrının kalmadığını ve çocuğun alisamiyacagini soluyor kızım asla yaramaz bi çocuk değil bu arada ama bazen ikna olmak istemiyor ara vermek istemiyorum sogumamasi icin öğretmen ara verin diyor daha önce geç götürüyordum öğretmen oyun saatini geçirdiğiniz icin çocuk etkinlik zamanında oyun oynamak istiyor ve ben izin vermiyorum üzülüyor dediği için ayni saatlerde götürüp getiriyoruz önceleri öğretmeni alışsın diye biraz daha yakınlarında ilgileniyordu şimdi biraz özel olarak ilgilenmek istemiyor bunuda çocuğun doyumsuz olmasına bağlıyor otizimli çocuktan tedirgin davraniyor o gelince saklanıyor ama otizmli çocuk kızıma hiç bisey yapmadi yinede tedirgin konuşuyoruz yanında otizmli çocukla konuşuyoruz zarar vryecgini gösteriyoruz öğretmene göre kreşe gelmek istememesinin onunla bi alakası yok kuralları sevmediği ve doyumsuz olduğu icin gelip burda ağlıyor diyor kreşe gitmezse 1 siniftadami gitmek istemez peki hocam bu durumda öğretmen ne yapmalı biz ne yapmalıyız lütfen bana bir yol gösterin

26 Şubat 2019 15:50

Yeliz hanım çocuğunuzun kreşteki durumu öğretmenin gözlemlediği gibi olabilir ona bir şey diyemem sonuçta ben sizden aldığım bilgilerle yorumlayabiliyorum fakat burada mühim olan çocuk evde bir süre kalınca bu sorun çözülmeyebilir. Sadece ertelemiş olabilirsiniz çünkü sıkıntının ne olduğu henüz belli değil. Size önerim çocuğunuzu bir uzmana götürün. Çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı, pedagog veya oyun terapisti sıkıntının nedenine inilirse belki de kreşe ara vermek zorunda kalmazsınız veya ara verseniz de o ara çözüm odaklı çalışırsınız. Uzmanla görüşürseniz mutlaka öğretmeninizin bilgilerine ve gözlemlerine de başvurun. Saygılarımla özlem tanış

27 Şubat 2019 21:57