cs
Soru Sahibi
24 Haziran 2018 23:40

Telrarlayan Meme Ca

Hocam selamlar bişey danışmak istiyorum annem 48 yaş sağ meme evre 2a her2(-) hormon pozitif grade3 meme ca idi. 10 ay önce meme koruyucu ameliyatı oldu 7 ay önce kemoterapi tedavisi bitti 4 ay önce radyoterapi tedavisi bitti ve Tomoksifen kullanıyorduk kontrollerimiz iyi gidiyordu iki kez 25 gün arayla ilki 17 gün ikincisi 13 gün olmak üzere zatürreden dolayı hastanede yatışı oldu 3 ay içinde 4 kez toraks bt çekildi akciğerde enfeksiyon dışında bişey yoktu son toraks bt’de ameliyat olduğu memede retroeroler alanda spüküle konturlu kitle lezyonu dikkati çekmiştir yazıyor. Son 3 ayda 4 toraks bt çekildi pnömoni sebebi ile ilk üçü temiz idi ve yine katoris ve vertebral arter doopler çekimimiz temidzdi. Ca değerleri ve tümörmarkerlar normal.Abdomen bt’ler temiz çıktı doktor kontrolümüze 5 gün var. Toraks bt'de sağ memede retreoaeroler alanda spüküle konturlu kitle lezyonu ve metalik klips materyali dikkat çekmiştir yazıyor bu kitle yüksek ihtimalle yada kesin kötü huylu mudur. Tekrardan yıkıldık şayet tümörse nasıl bi yol izlenir bilgilendirir misiniz İlginize Teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Serdar Özbaş
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Merhaba, Öncelikle hemen panik olmaya gerek yok. Toraks BT bir şüphe belirtmiş ama doğrusu buraya ultrasonografi ile bakılacak ve gerekirse iğne biyopsisi yapılacak. Ameliyat alanına yakın bölgelerde özellikle radyoterapi sonrası böyle görüntüler olabilir ve biyopsi gerekse bile sonuç temiz çıkabilir. Doktorunuzla görüşün ve yeniden bir meme değerlendirmesi yapılsın.

25 Haziran 2018 13:59