KB
Soru Sahibi
14 Ekim 2018 16:30

Meme kanseri

Hocam merhabalar annemin meme biyopsi sonucunu yorumlarsanız cok sevinirim. Annem 49 yaşında, tiroidinde nodülden dolayı ameliyat olması istenen bi hasta. Biyopsi sonucu: Makroskobik sonucu: 6 adet büyüğü 1.8, küçüğü 0.2 cmli kirli beyaz meme tucat biyopsi. Östrojen reseptör pozitif( nükleer hğcre pozitif yüzdesi %10-15) boyanma şiddeti orta, skor 5. Progesteron reseptör negatif. Cerb2 ile boyanan tümör hücrelerinde boyanma izlenmedi. Negatif. Ki67 nükleer pozitif hücre sayısı prolifreasyon indeksi %60-70. - invaziv meme duktal karsinomu ( no special type) Histolojik grade 3, Glandular tubuler farklılaşma 3,nükleer pleomorfizm skor 3, mitoz skor 3, lenfovasküler invazyon rastlanmadı, perinöral invazyon saptanmadı, şn situ komponent saptanmadı, tümör nekrozu saptanmadı. Lütfen şiddet durumu yorumlar mısınız hocam çok endişelendik nasıl bi tedavi yapılır neye haZırlıklı olalım, aynı zamanda guatr ameliyatı olmasında sakınca var mı şuan bi tedaviye başlanmadı. İyi günler dilerim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Serdar Özbaş
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Bu biyopsi sonucu meme kanseri olduğunu söylüyor. Moleküler alt tip olarak agresif bir tümör grubu değil. Ancak merak ettiğiniz diğer sorularınızın cevapları için tetkiklerini inceleyen, muayenesini yapan doktorunuz ile görüşmeniz lazım.

15 Ekim 2018 09:05