gy
Soru Sahibi
26 Eylül 2018 16:50

memede lenf nodu

Sayin degerli hocam be n momshrafi cektirdim momsgrafideheriki memede sagda daha fazla sayida olmsk uzere en buyugu ust kadramda yaklasik cm boyutunda olan intramammarian lenf nodu lehine degerlendirilen duzgun sinirli opasiteler izlenmistir. Her iki memede bening ozelikte kaba kalsifikssyonlar izlenmistir sonuc Bl -RADS KATEGORi 2 yaziyor hocamben 20 yil once cektirdigimde ayni yerde yine lenf nodu vardi fakat kac ne kadar oldugunu hatirlimiyorum.hocam ben mamografiyi *** *** ** tarihde cektirdim hocam sedim ve crp ve ferrittin yuksek ciktigindan *** *** ** yilinda tum vucut pet ct yapildi.orda biteral mammar glanduler yapilarda liponinvolusyonel degisikler izlenmis olup kitle formasyonu saptanmamistir.patolojik boyutlu aksiller lenf nodu izlenmemektedir yaziyor hocam yanliz sol surrenal korpusta 1cm kucuk hipodens nodul adenom lehinedir cikti. Malignite ile uyumlu fdg tutulumu saptanmayan tum vucut tarama yaziyor hocam bu adenom zamanla kansere cevirirmi memede lenf nodu tehlikelimi

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Serdar Özbaş
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

MEME ICERISINDE TARIF EDILEN LENF NODUNUN KANSERE DONME GIBI BIR RISKI YOKTUR. BOBREK USTU BEZINDE RASTLANTISAL OLARAK SAPTANAN, BOYUTU 4 CM'NIN ALTINDA OLAN VE FDG TUTMAYAN LEZYONLAR SIKLIKLA IYI HUYLU ADENOMLARDAN VE TAKIP EDILIRLER.

26 Eylül 2018 17:08