OG
Soru Sahibi
25 Haziran 2015 11:28

süt dişleri hk.

Merhaba hocam 35 aylık bır oglum var alt cenede 11 adet ust cenede 8 adet dişi mevcut bu durum normalmıdır bır sıkıntı varmıdır acaba ? cunku süt dişleri alt cenede 10 üst cenede 10 olmak uzere 20 adet diş olması gerektıgını bılıyordum yanlısmı bılıyorum, yoksa bır problem mı var oglumun dıslerınde. Bırde ön dişlerinde siyah lekeler olustu cürük degil sadece siyah lekeler bunun nedenı nedır acaba verecegınız cevap ıcın sımdıden tesekkurler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Duygu İnci
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Merhaba.. Oğlunuzun her çene için mevcut diş sayısının 10'ar tane olması konusundaki bilginiz doğrudur. 3 yaş ile tüm süt dentisyona ait dişlerin sürmesi biter. Öncelikle diş sayısının 11 olduğunu söylediğiniz çenede yeniden sayıyı doğrulamanızı isteyeceğim. 8 diş olan çene için kalan iki 2. Süt azı dişi için yine de gecikme düşünülmez ve takib edilir. Bu yaş grubu çocuklarda x-ray önermiyorum. Oğlunuzun ağız içi muayenesi yapılıp izlenmesini öneriyorum öncelikle.. Siyah renklenmeler kromojenik bakterilerin oluşturduğu lekelerdir. Fırçalama tekniğine ve yetersizliğine göre yerleşebilirler. Bazı çalışmalar mine direnci nispeten iyi olduğunda görülmelerinin arttığını da ifade edebilmektedir. Sonuç olarak hastamızı takip edebilecek bir pedodontistle ilk muayenenizi öneririm. Sağlıkla kalın..

7 Ekim 2015 03:15