yR
Soru Sahibi
15 Ekim 2018 16:58

Sinirlenme ağlama

Merhaba doktor hanim benim kizimla ilgili soracagim bir konu var.kizim 6.5 yasinda 1.sinifa basladi son 20 gundur anne aklima kotu kelimelr geliyor demeye basladi danismana gittik ön bilgi icin biray sonra cocukla birebir görüşecek.bana yaptığı bilgilendirmede bu yasta bu tarz kelimeler soylemeler olabilr dedi ve benimde kaygili ve panik atak olmam sonucu cocuga cok fazla kaygi yukluyor olabilirsiniz dedi.bu zmn zarfinda kizim gecelri anne korkuyorum neden dedigimde ya uyuyamazsam diyor keske babam gelse onu beklesem o zmn uyurum diyor.kardesine karsi ani sinirlenme ve parlamalari var hemen sinirilenip bagiriyor sonrada gel opeyim diyor arada dalgin oluyor bende bu duruma cok takildim ve çocuğu surekli gözlemliyorum napti ne etti diye sizden cvp alabilirsem cok sevinirim

8 cevap
Cevaplar (8)

Merhaba Rabia Hanım Kaygılı annenin çocuğunda kaygı olması beklenilen bir durumdur zaten. Siz farkına varmadan çocuğunuzun üzerine titrerken kaygınız onu etkiler. Bununla birlikte yeni okula başlamış olması da önemli bir durum. Bu tarz durumlar aklıma kötü kelimeler geliyor veya kötü şeyler geliyor gibi kaygı durumların da çok rastlanır. Çocukla birebir görüşme yapılması gerekiyor. Çocuğunuza ne hissettiğini sorun ve duyguları üzerine konuşun bu onu rahatlatacaktır. Bunun dışında çocuğunuzun dikkat problemi varsa bunu da dikkate alın. Örneğin ödev yapma şekli nasıl? ne kadar sürüyor? bir saat ödev yaparken kaç defa kalkıyor masanın başından? bunlarla ilgili bilgi verirseniz size biraz daha yardımcı olabilirim. Bunun dışında kendi kaygı ve panik atak rahatsızlığınızla ilgili destek almanızı öneririm. Birlikte çalıştığım psikiyatri uzmanı size bu konuda yardımcı olacaktır. Mentalist Danışmanlık Uzm. Dr. Mehmet Reşat Önal Nişantaşı, Vali Konağı cad., No:143, d:2, Şişli *** *** ** İstanbul

15 Ekim 2018 20:55
yR
Soru Sahibi

Odev yaparken kalkmasi yok odev durumuna göre sure degisiyor ama ara ara sikilmalari var tasirdigi icin egik yaptigi için.dün akşam biraz rahatlamasi icin konustum bana soyledigi uyuyamayacigim icin korkuyorum yatmayalim uyuyamam demesi.ve öğretmenin den bahsettigimde cvo vermemesi odev konusunda konusunca bana ya öğretmenim beğenmezse korkuyorum acaba begenirmi diye korkusu var.dun okulda son tenefuste aglamis gelince seni ozledm agladim tenefuse cikmadim dedi bugunde iki tenefus cikmadim resim yaptım dedi.yarin ogretmeni bizi okula cagirdi bakalim oda nelr soyleyecek sizinle paylaşmak isterim onlarida

16 Ekim 2018 22:24

Rabia hanım öğretmenle görüşme sonrası bana bilgi verirseniz sevinirim. Güzel gözlem yapmışsınız yarınki görüşme ile birlikte tekrar değerlendirelim inşallah. Özlem Tanış

22 Ekim 2018 21:40
yR
Soru Sahibi

Ogretmeni ile gorustum sayfanin tersinden basladigini soyledi onun uzeridne duralim dedi.subyan kursuna gonderdigim icin olsa gerek.onun disinda ogretmeni mutlu mustsuz oldigunu anlamak zor dedi tahtaya kaldirmis yapmış sordugu soruyu arkadaslari ile oynamasi paylaşımı cok güzel oldugunu yazisinin güzel olsugunu söyledi bende cekingenlikelrinden bahsettim.evde olan durumlarida anlattim haretinin arttığını sinirlenmesi bagirmasini falan ogretmenide bunların birinci sınıfta olmasinin dogal olduğunu anne babadan uzak kendilerinin birey olma yolunda ilerlediklerini kendilerinin beslenme acip yemesi tenefuse cikmasi bunlar ozguvenin ben yaparimin göstergesidir degisimler mutlaka olacaktir arkadasirini taklit edecektir yeni huylar olusacaktir dedi.bunun disinda ben kaygilarimi biraz azaltmaya basladim.ben onun aklima biseyler geliyor cumlelerini daha gormemezlikten gelmeye calisip daha az cvp verdikce ben onu görmem icin karsima oturup agsini kipirdatiyor sif ben ona sorayim ne oldu kizim diye sorduğumda ise bana dedigi aklima bisey geliyorda gececek diyorum kendime cevabini veriyor bunu sadece bana yapiyor ne icin bunu bana yaptığını ve ne zmn gececegini cok merak ediyorum cvabinizi merakla bekliyorum

22 Ekim 2018 22:02

Okuduklarım gayet güzel bilgiler ve gelişimler öğretmenin de dediği gibi şu an bir takım değişiklikler normal. Daha önce Kuran harfleri öğrendiyse ilk zaman karıştırma olabilir ama geçicidir. Mühim olan takıntılı düşünceleri ki bu konuda iyi bir adım atmışsınız. Kendi kaygılarınız ile ilgili bir farkındalık oluşmuş sanırım. Bunun dışında çocuğunuza insanların aklına bir çok şey gelebilir senin de aklına gelebilir sonra kendiliğinden gider deyin. Bazen nefes alırken onun gittiğini fark edersin diyebilirsiniz. Şarkı söyleyebilirsin aklına istemediği şeyler geldiğinde deyin. Sonra içinden kendi duyacağı şekilde şarkı mırıldanma gibi bazı teknikler öğretebilirsiniz. Bu bilgileri size bu sıkıntıdan bahsettiği an değilk başka bir zamanda söylerseniz daha iyi olur. Şimdilik bunları deneyin kolay gelsin Hayırlı geceler özlem tanış

22 Ekim 2018 22:13
yR
Soru Sahibi

İyi günler kizimla ilgili guzel gelismeler var uzerine gidip sormadikca normal karsiladikca o dusunclero cok azaldi bir kez iki kez soruyor sormuyor gibi.bende kaygilarimla ilgili yardim almaya basladim insallah faydasini gorecegim.size sormak istedigim bi kaygısı yuksek bir anne olarak bayagi arasitrma üzerinde yim çocukla ilgili ve azaltmaya çalışıyorum bir kaz zmndir elimde olmadan yine bisey unutuyormu diye kontrol ediyorum kizimi 6.5 yasinda bazen biyere koydugu seyi unutuyir sonra hatirliyor geçen yengesinin adini unuttu neydi ya falan yaptı okulda tiyatroya gitti birazini anlatti sonra unuttum ya gerisini dedi usteleyip sorunca unuttum napim diyor artik benim sorumdan mi anlatmak istemediginden mi bilemedim sizce nasil bi durm olagan mi karsilamaliyim tesekkur ederim

28 Ekim 2018 17:03

Hayırlı günler Rabia hanım olumlu gelişmeler adına sevindim, öncelikle çocuklar okuldan gelince o gün ile ilgili bir çok bilgiyi unuturlar hatta ne yediğini sorsanız bile bazen düşünür cevap veremedikleri olur daha sonra hatırlarlar. Bunun dışında kızınızda dikkat dağınıklığı da olabilir daha önce ödev yaparken sanki arada sıkılmaları oluyor demiştiniz harf karıştırma vs. gibi. Bu durum sıklaşırsa okulda öğretmeninden bilgi alabilirsiniz derste dinlerken de dikkati dağılıyor mu diye. Hayırlı akşamlar özlem tanış

1 Kasım 2018 21:50
yR
Soru Sahibi

İyi aksamlar o yonde cok dikkat ettim ama okuldan gelince yemegini yiyip ben bifaz dinlen dedigim halde odevini kendi istegi ile alir yapar basindan cok nadir kalkar kalkmaz nadir bir sekilde sikildim yapmasam der ogretmeni ile gecenki konusmamda gayet memnum olduğunu farkli bi durum hissetmediginj arkadaslari ile gatet oaylasimci katilimci olduğunu soyledi bende cekingenliginden bahsettim oda bu aralar daha cok ilgi alaka gösteriyor kizima.ben tedirginligim biseylri unutttum neydi demesi falan beni biras üzdü ama normal bi durum olduğunu soyluyorsunuz bu sevindirici bir haber

1 Kasım 2018 22:00

Hayırlı sabahlar Okuldan gelince nasıl geçti neler yaptınız diye sormayın Onun yerine anlatmak istediğin bir şeyler var mu? Bugün en ilginç bulduğun şey neydi gibi sorular sorarsanız daha rahat cevap verir siz de tedirgin olmamış olursunuz. Hayırlı günler

2 Kasım 2018 07:15
yR
Soru Sahibi

Hayirki sabahlar haklisiniz bende ne yaptın nasildi anlat bakalim öğretmen ne ogretti diye biraz ustleeyici oluyorum verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim.belkide okulda alti saat durmanin yorgunlugin kalabalıgin verdigi durumdan unutmalar oluyor 6.5 yasında daha benimle ilgilendiginiz sorularıma cvp verdiginiz icin tesekkur ederim.bende insallah artik onu unuttu bunu demedi diye takilmam insallah Allah razi olsun

2 Kasım 2018 09:30

Rabbim cümlemizden razı olsun inşallah Rabia hanım. Şimdilik biraz oluruna bırakın bakalım zaman ne gösterecek. Saygılarımla Özlem tanış

2 Kasım 2018 11:21
yR
Soru Sahibi

İyigunler ozlem hanim nasılsın sizden tekrr yardim isteyecektim kizimla ilgili bahsetmistim size aklima kotu kelimelr geliyor dusunce geliyor diye.bende danışma bana baslamistim kaygilairm icin kizim icinde randevu aldık ve gittik oda sizin dedigjniz gibi olabilir boyle düşünceler gelebilir benimde geliyordu herkesin aklina geliyor gibi yaklasimlarda bulunmami söyledi.bunun cocukluk cagi takintisi olduğunu kalici olmamasi için tepkisel yaklasmamalisinz dedi.bu doğrultu da ilerledik guzel sonuc aldik on gun on bes gun gayet normale döndü taki gecen babannesi geldi anne babannem tuvalete gitti napiyo dedi bende tuvalette ne yapılır tuvaletini yapıyor dur dedim oda benim aklima babannem altini opuyordur geldi dedi bende oda ne demek öyle oyle seymi olur dedim tepki verdim ve surekli dedi durdu sabah olunca ille bunu babannemede soylemem lazim oda benim yakinim ondan da bisey saklayamam dedi engelledim deme olmaz ayip diye ama okdr israrlarda bulunduki dedim bazi kelimeri degiselim soyleyelim o sekilde soyledik ama yine babannesini bos bulunca söylemiş biz kelimeyi değiştirdik boyleydi diye.simdi bir kac gundur anne afedersiniz yazmak zorunda yim bok anne demek istiyorum arkadasim zehraya bok zehra salak zehra demek istiyorum evde kurani kerim var sunu yere atsam geldi icimden diyor bana onereneceginjz baska ne var acaba bu durumun kalici olmasindan yana korkularim var kendimi de yiyip bitiriyorum cvbinizi bekliyirum tesekkur ederim

3 Aralık 2018 10:19

İyi günler Rabia hanım Bu konuyu Çarşamba günü terapist arkadaşlarla görüşüp size dönmek isterim. Görüşmek üzere

3 Aralık 2018 16:27
yR
Soru Sahibi

Cvpbinizi bekliyorum tesekkur ederim

5 Aralık 2018 13:54

İyi günler Rabia hanım Hakkınızı helal edin mesaj kutusunu açmıştım ama ne olduysa yazmadan çıkmışım siteden. durumlarla aynı aslında ama bu defa konuştuğu bahsettiği içerik farklı olduğu için sizin tedirginliğiniz artmış. Babanne ile ilgili olan bu durum tekrarlarsa veya benzeri olursa üstüne düşmeyin söyleyebilirsin deyin Çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı arkadaşımla görüştüm kendisi çocuk psikiyatri uzmanı ile görüşmenizi tavsiye etti. Hayırlı günler Saygılarla Özlem tanış

7 Aralık 2018 15:50