21 Eylül 2015 14:57

Preeklampsi

Preeklampsi help sendromu Merhaba 17 yıl önce preeklampsi teşhisiyle 32 hafta 2000 gr bebeğimi sağlıklı Dünya'ya getirdim ege üniversitesinde .2 ünite Trombosit aldım doğumdan önce.şimdi 39 yaşındayım yeniden anne olabilir miyim risk nedir hocam genetik test yaptırdım protrombin *** *** ** mutasyonu=Heterozigot /MTHFR1298A>Cpolimorfizmi=Heterozigot /PAI-1 polimorfizmi=4G/5G /EPCR G 4678 C =homozigot mutant çıktı izmirliyim teşekkür ederim gerekli başka tahliller varsa yaptırıp size muayene olmak istiyorum teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)

HELLP sendromu tekrarlama riski açısından bir çok risk faktörü tanımlanmıştır, daha önce bu durumu yaşayanların tekrar yaşama olasılığı toplumdaki diğer kişilere göre belirgin artmıştır. bunun dışında riski arttıtan genetik faktörler de tanımlanmıştır. Yazmış olduğunuz genetik testlerden Protrombin, MTHFR, PAI-1 sonuçlarınız kanınızda pıhtılaşma eğilimini (trombofili) dolayısıyla HELLP sendromu gibi komplikasyonların gelişme riskini az da olsa arttıracak niteliktedir. EPCR sonucunuz is trombofili açısından riskinizi hafif şekilde azaltacak niteliktedir. Sonuç olarak hem daha önce böyle durum yaşadığınız için, hem de kalıtsal olarak taşıdığınız bazı genetik değişiklikler nedenleriyle sonraki gebeliğinizde bu durumla karşılaşma olasılığınız toplumdaki diğer kişilere göre artmıştır. Bu bilgileri gebelik öncesinde ya da başında hem kadın doğum hekiminizle hem de bir hematoloji hekimiyle paylaşmanız size yol gösterici olacaktır. Bu durumdan ayrı olarak gebelik durumunda yaşınız 39-40 olacağı için Down Sendromu için belirgin artmış riskiniz olacaktır. (Yaklaşık 150 de 1 risk) bu durum cvs/amniosentez gibi prenatal sitogenetik tanı gerekliliği doğurmaktadır.

14 Ekim 2015 11:57