si
Soru Sahibi
16 Eylül 2015 08:33

İlgi merak

MERHABA.BEN İLKCAN. TOROS FEN LİSESİNDE LİSE SON SINIF ÖĞRENCİSİYIM.TAM 6.SINIFTAN BERİ MOL BİYOLOJİ VE GENETİK MÜH OLMAK İSTİYORUM.FAKAT TIP TAKİ TIBBİ GENETİK HAKKINDA PEK BİRŞEY BİLMİYORUM.GEREKİRSE TIPTA OKUMAYI DÜŞÜNÜYORUM.RİCA EDERSEM BANA BİRAZ BAHSEDEBİLİRMİSİNİZ.

1 cevap
Cevaplar (1)

Benzer kararsızlıkları birçok kişi yaşıyor. Genetik mühendisliği, adından da anlaşılacağı üzere bir mühendislik dalıdır. Tanımında her ne kadar canlıların genetik özellikleriyle ilgili çalışmalar yapar dese de, ülkemizde bu bölümden mezun olanlar genellikle, sağlık alanında genetik konusunda hizmet veren kurum ve laboratuvarlara, test kitleri-cihazlar gibi konularda destek veren ve bazende bu firmaların ar-ge bölümlerinde çalışanlardır, çok azı ülkemizin önde gelen üniversitelerinde ya da yurtdışında çalışma imkanı bulup gerçek mesleklerini icra edibilmektedirler. Tıp fakültesi bitirilip (6 yıl) üzerine TUS ile T.Genetik uzmanlığı (5 yıl) yapan kişilerin önceliği hasta hizmetidir. Bu doğrultuda hasta muayenesi, genetik danışma, moleküler ve sitogenetik laboratuar araştırmaları konularında görev yaparlar. Bu şekilde hem bilimin ve araştırmanın içinde olup akademik tatmin hem de insanlara hizmet edip manevi bir tatmin yaşabilmek mümkündür.

16 Eylül 2015 08:51