KF
Soru Sahibi
21 Şubat 2018 10:53

Oğlum için ne yapmaliyim

Merhaba Ömer bey sizinle facedeki bir grup sayesinde tanıştım ve oğlum da bazı üstün zeka belirtileri var biz bir kaç sene onu etiketlemek adına zeka testinden kacindik.ama ilkokula başlayınca bu yıl işler değişti hep okuldan sıkılır bu yılda değişmedi durum ve haklı okulun ona kattığı birşey yok şu an okulda ki herşeyi biliyor.ustelik çok çabuk öğreniyor.bilseme girdi sonucu bekliyoruz.sorum şu sizce bir test yada tanılama yaptirmalimiyiz.biz bu etiketle üstünde fazlaca baskı ve beklenti oluşturmaktan korkuyoruz.okinci sorumda bazen ben biliyorum edası ile gerçekten arkadaşlarına yukardan bakıyor ve bu bizi çok üzüyor.biz önce iyi bir insan olmasını istiyoruz.manevi yani da gelişsin istiyoruz.iyi kuranı kerim okuyor hafta sonu satranç la birlikte kuran eğitimine devam ediyor.ikinci sorum bir ego oluşmasına nasıl engel olabiliriz? Daha pek çok sorularimiz var ama şimdilik bunlara yanıt verirseniz çok mutlu oluruz.selam ve dua ile...

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar; Çocuğun farklı geliştiğini düşünüyorsanız ve bu durum eğitim hayatında farklılıklara zorluklara neden oluyorsa ne yapacağınızla ilgili uzman görüşüne başvurabilirsiniz. bu başvuruya "test" uygulamakta dahildir. Uzman gerekli görürse test uygulayacaktır. Üstün potansiyelli çocukların okul ortamında yaşadıkları sorunlardan biri de çabuk öğrendikleri için sıkılmak, daha sonra dikkatli dinlemedikleri için bildiğini sandığı ama iyi öğrenmediği alanlarda zorlanmak, okuma yazma gibi suni ve okulda öğrenilen akademik beceriler daha fazla efor gerektirdiği için zorlanmak olarak sıralanabilir. bu durum bugün hazırdan giderken ilerde birden zorlanabileceği durumlara da neden olabilir. Üstün potansiyelli çocuklar akran etkileşiminde zorlanabilirler. Empati becerisi üzerine ve sosyal becerileri üzerine çalışılması akranlarını anlaması ve onlarla daha sağlıklı iletişim kurmasını destekleyebilir. Bu sadece dini eğitim vererek gerçekleşmez, olumlu ve iyi örnekler de dini kaynaklardan seçilerek okuduğu kitaplar zenginleştirilebilir. Mesela "Çocuk Kalbi" kitabını okuyabilirsiniz. Şimdi okuyamaz ama siz mutlaka okuyup onun anlayacağı şekilde ona aktarabilirsiniz. Bu ve diğer sorularınız için beni nasıl bulabileceğinizi biliyorsunuz. Görüşmek Üzere

19 Mart 2018 01:06