bf
Soru Sahibi
25 Eylül 2018 13:39

kiskanclik hat safhada

Merhaba benim sorunum küçük kizim suan 34 aylik bir yasinda kardeşi var onu kiskandigi için çok huy degistirdi surekli bişeyler dokme dağıtma cabasinda ve artik yetişemiyorum çok yoruluyorum ne desekte inatla yapıyor cok hareketli cok hirçin hiçbirşeyini paylasmak istemiyor nasil davranacagimi şaşırdım artik bu aralar tuvaletini ogrenmesine rağmen gunduzleri altina yapmaya basladi yardımcı olursaniz cok sevinirim ne yapmam gerekiyor

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhabalar; Kardeş kıskançlığı durumunu yaşıyorsunuz. Böyle durumlarda gerileme davranışı da kendini gösterebilir. Tam da sizin verdiğiniz örnekteki gibi. kardeşinin altını değiştirdiğinizi gören abla aynı ilgiyi almak için altına yapıyor. Kızınıza yeterince ilgi ve sevgi gösterdiğinizden emin olmalısınız. Onu ihmal ettiğinizi düşünüyor musunuz? kardeşine zarar vermesini engellemek adına çocukları çok uzun bir arada bırakmamak, küçük çocukla ilgili bakımlarda ablanın yardımı istemek, küçükle ilgilenirken ablasını da yanınızda tutmak olabilir. İkisinin de yapabildikleri ve ihtiyaçları ile ilgili çocukla konuşun. İkisi de çok sevdiği ebeveynlerinden alacaklılar. İbrahim Hakkı'nın dediği gibi çocuklar annelerinin amansız alacaklılarıdır. Yetişemediğiniz durumda destek alın abla ile de kaliteli vakite geçirin. Her durumda bir pedagog desteği almaktan çekinmeyin. Kolaylıklar dilerim. Görüşmek üzere

8 Ekim 2018 20:09
bf
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz icin Ömer bey. Ben elimden geldiği kadar ikisine ayni ilgiyi gostermeye calisiyorum hatta ablasinin yaninda cok fazla sevmemeye calisiyorum kardeşini ama dediğim gibi kiskandigi için ona hiç tahammulu yok kardeşi uyurken o kadar iyi hiç zarari yok ama uyanir uyanmaz başlıyor yaramazliga ne yapacagini şaşırıyor dökmedigi kalmiyor diyebilirim. Yalniz hiç birakmiyorum zaten her işimi birakip hep yanlarindayim çünkü ne yapacağı hic belli olmuyor.

21 Ekim 2018 07:49

Rica ederim. Kolaylıklar diliyorum.

28 Ekim 2018 08:16