as
Soru Sahibi
27 Şubat 2018 11:00

oğlum babasını istemiyor

Merhabalar; 3 yaşında bir oğlum var. eşimle 1 yıl önce ayrı yaşamaya karar verdik. oğlum benimle birlikte ve benim ailemle yaşıyoruz. çalışan bir bayanım. ben işteyken oğluma annem bakıyor. babası kendi ailesiyle yaşıyor ve aynı şehirdeyiz. haftada 1 gibi(bazen daha az bazen daha fazla) babasıyla görüşüyor. son 2 görüşmesinde sürekli ağladı ve gitmek istemedi. babaanneme gitmek istemiyorum. babamı istemiyorum demeye başladı.(hatta sevmiyorum diyor) ben seninle evimizde kalmak istiyorum diyor. böyle olunca eşim ve ailesi benim ve ailemin çocuğu doldurduğunu düşünmeye başladı ve bu konuda bize sorun yaratmaya başladılar. (asla böyle bir şey yok. aksine sürekli ikna etmeye çalışıyoruz). sonuç olarak çocuğun böyle davranmasının nedeni nedir? çocuğuma nasıl davranmalıyım? karşı tarafı nasıl inandırabilirim? Şimdiden teşekkürler..

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, Sizin veya ailenizin diğer fertlerinin çocuğun yanında baba ile ilgili söylemleri çocuğu etkiliyor olabilir. evinizin ayrılması ve yeni düzeninizin sebebinin baba olduğunu düşünüyor ve onu suçluyor olabilir. Anne babanın tutumlarında farklılıklar olması çocuğu etkiliyor olabilir. Baba ile görüşmeler sırasında baba anne hakkında çocukla olumsuz konuşmalar gerçekleştiriyor ve çocuk bu durumdan rahatsız oluyor olabilir. Baba ile geçirdiği vakit ve yer çocuk için uygun olmayabilir ve çocuk bu zamanda mutlu olmuyor olabilir. geçirilen vakit nitelikli olmayabilir. Baba ile vakit geçirdiklerinde neler yapılıyor? Anne ile birlikteyken ile baba ile birlikteyken arasında farklar nelerdir? Anne baba ortam tutum sergiliyorlar mı? Anne baba ayrı yaşama ya da boşanma kararını birbirlerini suçlamadan çocuğun anlayabileceği şekilde çocuğa aktardılar mı? çocuk yaşadığı ve yaşayacağı süreçlerle ilgili yeterli bilgiye sahip mi? Anne ve babanın çocuğa yönelik tutumları nasıl? Bu soruların değerlendirilmesi ve gerekirse bu konuda bir pedagogtan destek almanız gerekebilir. Bu problemi ele alırken anne ve baba olarak birbirinizi suçlamadan nedenlerini bulmaya çalışırsanız sonuca daha hızlı ve kolay sonuca ulaşırsınız. Ayrı yaşamanıza rağmen çocuk için bir araya gelmeye ve çocuğun ebeveynleri olarak çocukla ilgili alınacak kararları ortak almaya, hatta anne baba ve çocuk olarak birlikte vakit geçirmek noktasında gayret etmeye çalışabilirsiniz. Karşı taraf aynı zamanda çocuğun babası ve sizin eski eşiniz. artık evli olmamanıza rağmen çocuk nedeniyle uzun yıllar görüşmek iletişim halinde olmak zorunda kalacaksınız. Çocuğun sağlıklı gelişimi için iki tarafta bu ilişkinin sağlıklı devam etmesine gayret etmelidir. Aksi takdirde çocuk bu benzeri şekillerde size sinyaller vermeye devam edecektir. Kolaylıklar dilerim.

19 Mart 2018 01:05