OM
Soru Sahibi
12 Şubat 2011 01:18

mrb. bn bundan 1,5 sene önce 5 ay kadar bi süre spor yaptım. yürüyüş ve bis

mrb. bn bundan 1,5 sene önce 5 ay kadar bi süre spor yaptım. yürüyüş ve bisiklet. bi sabah kalktım dizlerimde ağrı takılma kat küt sesler oldu. mr sonucu grade 1 kondromalazi ve iç menisküs arka kısımda grade 2 hasar. aynı zamanda ayaklarımda ark düşüklüğü de varmış. ama hiç ağrı olmaz çok ayakta kalsamda. bu sene merdiven inerken veya bazen yürürken arada sızlıyo. mr sonucu aynı. egzersize dvm ediyorum. sorum ise benm gibi gnç hstalarınz oldu mu? uzun dönem prognoz nasıl? endişeliyim . kilo:54

1 cevap
Cevaplar (1)

Menüsküs Grade II dejenerasyon sorun yapmaz. Sorununuz kondromalazi patelladan kaynaklanıyor. Ark düşüklüğüne yönelik olarak mutlaka ark düzeltici ortez kullanmalısınız. Tedavide egzersiz oldukça önemli. İmkan varsa izokinetik egzersizden de yararlanabilirsiniz. Elem içine yapılan, hyaluronik asit, PRP, yada ozon enjeksiyonu etkili olur. Uzun dönemde kondromalazi patellada ilerleme olabilir. Kondromalazi patella gençlerde sıklıkla görülebilir.

12 Şubat 2011 23:22