YA
Soru Sahibi
13 Haziran 2011 16:08

Merhaba Sema Hn. Annem serviks ca hastası. 2 yıl önce histerektomi ameliyat

Merhaba Sema Hn. Annem serviks ca hastası. 2 yıl önce histerektomi ameliyatı oldu.Sonrasında radyoterapi ve kemoterapi tedavisi. 1 yıl önce başlayan bacak agrısı şikayeti ile gitmediğimiz dr.kalmadı.Sonuç elde edemedik. Son 3-4 aydır ise bacak ve ayakta şişme var. son 1 haftadır bacakta kızarmalar başladı. Çok gergin şu anda ayak ve bacağı ve soguk. Kalp damar cerrahisine gittik.Doppler çekildi. Lenf damarlarında daralma görüldü. Kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyor. Fakat yaşam kalitesi çok düştü. Ameliyat sonrası normal midir bu durum? ve ben hastamı rahatlatmak için ne yapabilirim. Şimdiden teşekkurler.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Arzu Hanım, Ameliyat sonrası bu durum normal değildir. Annenizin lenfödem hastası olmaya aday olduğunu gösterir. Bu tip ameliyat geçiren hastalarda maalesef lenf damarları tahrip olduğu için oluşabiliyor. Annenizi rahatlatmak için hem de hastalığın gidişatını önlemek için manuel lenf drenajı yapılmalıdır. Hasta çok rahatlar. Eğer önlem alınmaz ve bu şekilde ilerlemeye devam ederse kasığa kadar çıkacak ödemle birlikte deri değişiklikleri oluşacaktır. Mümkün olan en kısa zamanda tadaviye başlamanızı tavsiye ederim. Düzce'de oturuyorsunuz anladığım kadarıyla. Size en yakın lenfödem terapistine başvurun. Sanırım en yakın İstanbul'da var. Eğer bana bacağın fotoğraflarını gönderebilirseniz daha ayrıntılı bilgi verebilirim. semaatar@hotmail.com adresime yollayabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimle.......

15 Haziran 2011 09:55