gd
Soru Sahibi
22 Haziran 2018 10:29

Memede süt kanalı tıkanıklığı

Merhaba hocam 23 yaşındayım ilk dogumumu yaptım 7 haftalik bebeğim var emziriyorum. Geçen hafta 38.7 ateşlendim üsye bulgularına benziyodu acile gittik dr henuz iltihap yok enfeksiyon başlangıcı dedi. augmentin 1000mg majezik gargara ve parol tablet verildi 4 saatte bir atesim yükseliyordu 4. Saatte parol icmem gerekiyordu. Eve gelince sag mememde şişlik kızarıklık ele gelen yumru farkettim sut kanalları tıkanıklığı dedi kadın dogumcum. Ultrason çekildi mastit degilmis tıkanıklıkmış fakat yag bezesinden şüphelenildi ben raporu size yazsam yorumlar misiniz? Her iki memede cilt ve cilt alti dokusu tabiidir. Her iki memede laktasyona bağlı değişiklikler mevcuttur. Sağ meme ust dış kadranda periduktal yag planlarında minimal ekojenite artimi mevcuttur. Kliniği ile birlikte değerlendirilmesi önerilir. Her iki memede solid yada kistik lezyon saptanmamıştır. Her iki aksillada patolojik boyut yada görünümde lenf nodu saptanmamıştır. Sonuç : periduktal yag planlarında ekojenite artımları. Hocam nasıl bide bi sorum daha olacak iki teyzemde kanser öyküsü var biri meme biri rahim. Bu durumda ben de hormonlu spiral taktirabilir miyim meme lezyonlarim uygun mu Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Serdar Özbaş
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Merhaba, Ultrasonografi raporunda yazılanlar iyi huylu meme lezyonlarına benziyor. Ancak ateş problemi ve memedeki dolgunluk azalana kadar antibiyotiğe devam etmek iyi fikir olabilir. Teyzelerdeki öykü genetik meme kanseri riski açısından anlamlı bir risk getirmez. Ancak hormonlu spiral için emzirme bitimi sonrası yapılacak meme kontrolunden sonra karar vermenizi tavsiye ederim.

23 Haziran 2018 13:02