SS
Soru Sahibi
11 Temmuz 2018 12:09

Meme Kanseri Biyopsi Sonuçları

Merhabalar, 61 yaşındaki anneme meme kanseri tehşisi konuldu. Biyopsi sonuçları aşağıdaki gibi. Tümör 2 cm. Sizce evre nedir? Nasıl bir tedavi planı bizi beklemekte? Östrojen %80 (+++) Progesteron %80 (+++) c erb B2 (-) Ki67 %10 (+) p53 %30 (+) İNVAZİV DUKTAL KARSİNOMA Biyopsinin tamamı tümoral özelliktedir. Bi biyopsideki tümörde histolojik ve nükleer derece II’dir. Nöral ve lenfovasküler invazyon yoktur.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Serdar Özbaş
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Geçmiş olsun. Meme kanserinde evreleme için başka tetkik sonuçlarına da ihtiyaç vardır (Koltuk altı lenf nodu pozitifliği gibi). Gerçek evrelendirme ameliyat sonrası patolojik inceleme ile yapılır. Bu rapordan anlaşılan tümörün moleküler özellikleri iyi diferansiye bir tümörü işaret ediyor. Eğer koltuk altı lenf nodları da negatif ise ve vücudun başka bir yerinde tümör metastazı şüphesi yoksa ciddi bir sistemik tedavi almasına gerek kalmayabilir.

11 Temmuz 2018 12:50