cb
Soru Sahibi
17 Ağustos 2019 20:14

kanal tedavisi

hocam merhaba gitmiş olduğum farklı hekimler hep farklı şeyler söylediler bahse konu durumumla ilgili sizin görüşünüzü rica ederim.sağ üst sanırım 5 numaralı dişim bundan 3 ay önce kanal tedavisi yapıldı. 1.5 ay önce de 4 ve 5 numaraları dişimin ara yüzünde ağrı vardı. gittiğim doktor arayüz çürüğünün derin olduğunu söyledi ve dolgu yaptı.15 gün önce dolgu yapılan yer sıcak soğuk ağrısı olduğu için bu sefer doktor 4 numaralı dişime kanal yaptı. sıkıntılar bundan sonra başladı o tarafla yemek yediğimde ilk yapılan kanallı dişimde üzerine vurduğumda daha belirgin olan ağrı meydana geliyor tekrar doktora gittiğimde röntgende kanalların gayet güzel doldurulduğunu ara yüze gıda kaçması sonucu dişimde olduğunu söyledi 4 ve 5 numaralı dişi tek diş kaplama yapıcaklarını söylediler..bende sağlam dişlerin kesilmesi taraftarı olmadığım için süreci beklemeye aldım. bir başka doktor ise ilk kanal yapılan dişe kanalı yenilemeyi önerdi. hocam sizin düşünceniz nedir bu konuda ilginize şimdiden teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Ali ERDEM
Diş Hekimi , Diş Protez Uzmanı

Merhaba Burak bey, Öncelikle muayene etmeden, röntgen bulgularına bakmadan tam olarak yorum yapışamayacağını belirtmek isterim... Kanal tedavisi olan dişlerde sıcak/soğuk hassasiyetleri beklenmez, üzerine baskı yapıldığında veya vurulduğunda ağrı var mı?ne seviyede ona bakılmalıdır...bazen filmlerde kanal tedavisi gayet iyi görünse de farkedilemeyen ek kanallar veya tedavide ulaşılamamış alanlar ağrılara neden olabilmektedir, bazen kökte çatlaklar oluşabilmekte eğer çatlak bar ise de çekim dışında başka seçenek kalmamaktadır... Ama bununla birlikte kanal tedavisinin yeni yapıldığı durumlarda kök etrafındaki enfeksiyon alanının iyileşme sürecinde de ağrılar görülebilmektedir... Araya gıda sıkışmaları da ağrılar yapabilmektedir ancak dişin üzerine baskı veya vurma sırasındaki ağrı bize kök çevresindeki problemleri daha çok düşündürür... Benim tavsiyem; dişinizde yükseklik hissediyorsanız mutlaka yüksekliğin giderilmesi, ağrılarınız çok fazla değil ise de bir süre dişlerin izlenmesidir... Ama şunu da belirtmek isterim ki; kanal tedavisi görmüş, büyük dolgulu dişlerin kuronlanması (kaplanması) mutlaka tavsiye edilir...Çünkü kanal tedavili dişlerde kırık/çatlak çok sık görülür ve kaplanması dişi kırığa karşı daha az riskte tutar...Ancak kanal tedavilerinin tam olarak sağlıklı olduğundan emin olunduğunda kaplamaların yapılması daha doğru olacaktır... İyi günler dileriz

8 Kasım 2019 10:11