kt
Soru Sahibi
17 Kasım 2012 09:47

içe kapanıklık

merhabalar 6 yaşında 1 sınıfa başladı oğlum geçen sene anaokulunda gitmek istemiyordu ancak bu yıl öğretmenini çok sevdi öğretmeni erkek o yüzden gitmek istiyor ancak dün ara karne aldık öğretmen oğlumdan memnun tek şikayetim çok sessiz diyor ders dinlemesi herşeyi iyi derecede dinlemesi çojk iyi ama çok sessiz birşey sormaya korkuyorum hemen dudaklarını büküyor ağlayacak gibi oluyor diyor kızlar kavga ediyormuş ağlıyolarmış onlar aylıyo diye benim oğlumda üzülmeyim diye o da ağlıyormuş birde çoğunlukla kızlarla oynuyormuş tenefüslerde neden diye sorduğumda erkekler hep vuruyo itiyor çok acıtıyor diyoo ama kızlar öyle değil diyor tek sorunum yani oğlum evde bu şekilde değil aile ortamında çok konuşkan ve çok bilmiş bir çocuk ama okulda nedense kedi gibi oluyor sizce bunun sebebi nedir öğretmene söyledim evde bu şekilde değil diye burda çok sessiz diyor sizce nedne olabilir yardımınızı bekliyorum çok tşk iyi günler

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Okuldaki hem cinsleriyle yaşadığı sorunlarla baş edemediği için kaçınma davranışı sergiliyor ve sorun yaşamadığı alanları, kız arkadaşlarıyla oynamayı tercih ediyor. Yaşadığı sorunları anlamaya ve bu konularda nasıl başa çıkması gerektiğini anlatmaya çalışın. Bu noktada baba aynı cinsiyetten olması nedeniyle anlatırsa daha etkili olabilir. Ev içerisinde sorguya çekmeden ancak yaşadığı sıkıntıları anlamaya çalıştığınız sohbetler yapın çocukla. Oyuncaklar hikayelerle nasıl davranması gerektiğini somutlaştırarak anlatmaya çalışın. Sadece sözel olarak anlatmaya çalışırsanız tam olarak kavrayamayabilir. Bir oyun içinde daha net algılayabilir çocuklar. Eğer kendi çabanızla çözemezseniz bir çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanına vakit kaybetmeden başvurmanızı öneririm. Eğer bu sorunu aşamazsa zamanla kendisini yetersiz hissedebilir ve depresyon gelişebilir.

27 Kasım 2012 14:13