23 Temmuz 2012 19:39

bebeğim çok bagırıyor

İyi gunler benim kızım 12 aylık ama son 1 aydır herseye aglayarak ve bagırarak tepkısını belli edıyor,bır seyı ısteyıp de vermeyınce cıldırıyor neredeyse butun gun ısteklerını bu sekılde dıle getırıyor ne yapmaylım problem nedır acaba?

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba İrem Hanım, Çocuğunuz bağımsız bir birey olduğunu fark etmeye başlıyor ve bu nedenle kendi istediklerinin olması onun için git gide önem kazanıyor. Literatürde bu döneme 2 yaş sendromu olarak geçiyor; ancak 12 aylıkken de bu dönemin belirtilerini görmek mümkün. Bu dönemin yaşanması her çocuk için beklenir ve normal olarak kabul edilir.Dil gelişimi yeterli olmadığı için tepkilerini, isteklerini ağlayarak, öfke nöbeti geçirerek ya da size vurarak gösterebilir. Bu dönemde mümkün olduğunca inatlaşmaya girmeden çatışma yaratan konudan onu uzaklaştırmaya çalışmak, dikkatini başka yöne çekmeye çalışmak en uygunu olacaktır. Ona iki seçenek sunarak birini seçmesini beklemek kendi kararını verdiğini hissetmesine yardımcı olur. Bu dönem çocuğunuzun kişilik gelişiminde oldukça önemli ve eğer sorunları aşmakta zorlanırsanız bir uzmandan yardım almanızı öneririm.

12 Ağustos 2012 12:01