KD
Soru Sahibi
1 Eylül 2013 23:56

Diş ojesi

Merhaba 5 yaşında bir oğlum var. Alt azı dişlerinde çürükler oluşmaya başladı. Şu anda ağrıma veya başka bir şikayeti yok. Diş öjesi diye bir koruma varmış. Bunun için geçmi kaldık yoksa çürük dişlerede uygulanabiliyor mu? Uygulama esnasında acı verir mi? Şimdiden ilginize teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Duygu İnci
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Merhaba, Oğlunuzun arka grup dişleri süt ikinci azı dişleri olarak ifade edilmekte ve yaklaşık 12-13 yaşlarında yerlerini kalıcı dişlere ( 2. küçükazılara) bırakmaktadırlar. Sizin sözünü ettiğiniz koruyucu uygulama Fissür sealant yada fissür örtücü olarak bilinmektedir. Bunun dışında flor vernikleri gibi koruyucu uygulamalarla da minenin çürüğe direnci arttırılabilmektedir.. Fissür örtücülerin, özellikle 6 yaşında süren ilk kalıcı diş olan daimi 1.azı dişlere sürer sürmez uygulanması tercih edilir. Ancak süt dişlerindeki çürük yatkınlığı uzman hekim tarafından değerlendirilip, süt minesinin lazer uygulamalarıyla hazırlanması ve örtücünün tutuculuğunun da artmasıyla süt dişlerinde de yapılması çürükten korumada başarılı sonuçlar vermektedir. Dolayısıyla hiçbir zaman geç kalmış değilsiniz. Şimdi gelişen dental teknolojiler çocuklarda dişhekimliği uygulamalarını tamamen konforlu ve acısız hale getirdi.. Kendi kliniğimde de uyguladığım lazer uygulamaları en derin çürük kavitelerinde bile hiçbir hassasiyet olmadan anestezisiz tedavi yapabilmemize imkan tanıyor. Dolayısıyla çocuk hastalarımız aerotörün temas, titreşim ve baskı hissi olmadan en üst konforla tedavi olma şansına sahip olabiliyorlar.. Geçmiş olsun diyor, keyifli, doğru zamanda, doğru yerde dental deneyimler diliyorum.. Dr. Duygu İnci

12 Eylül 2013 17:24