SG
Soru Sahibi
1 Temmuz 2015 18:29

çocuk psikolojisi

Hocam Merhaba. 13 aylık bir oğlum var 3-4 günlükten beri kafasını kaldırdığına doktoru şaşırmıştı. Doğduğu günden beri insanların yüzüne bakıp seslerini dinliyor. Dişi 11 aylık çıktı, ilk adımlarını 11 aylık attı. Boy kilo gelişimi güzel gidiyor. Kendim psikoloğum,ama bebek işlerinden çok anlamıyorum. Bebeğimde bazı değişik şeyler gözlemliyorum. 6 aylıkken ilk kez baba dedi. Şuan arı, ayı, köpek, kedi, koyun, inek gibi hayvanları görünce ismiyle hitap ediyor. Bunların çıkardığı sesleri taklit ediyor, çevresindeki insanların gülüşlerini taklit ediyor, söylediğimiz herşeyi büyük insan gibi anlıyor, 7 aylıktan beri parmaklarını sayıyor ve yarım yamalak sayı isimlerini söylüyor. Asla oyuncak oynamıyor, sadece kitaplara bakmak istiyor. Herşeyi çok kolay öğreniyor. Uyumaktan nefret ediyor. İnsanların ismini söylüyor. Çok ilginçtir, tv de dini bir ortam görse sesini duymadan Allah diyor. Bunları 9-10 aydan beri yapıyor. Hareketli ama dikkatli bir çocuk.Benimle birlikte da da da gibi şarkılara kafiyesi ile eşlik ediyor. Biraz değişik geliyor bu huyları bana. Zeki olabilir mi? Veya zeki bir bebeğimiz olduğunu nasıl anlarız? Şimdiden teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)

İndigo Çocuklar hakkında bir kitap okumuştum. Aklıma direk bu geldi yazdıklarınız sonrası. Ama zeka göstergesidir diyemeyiz bunlar için. Her anne-baba sizin gibi düşünüyor çünkü. Yani herkes çocuğunun zeki olduğunu doğrulamak istiyor. İndigo çocuklar kitabını okumanızı öneririm. Segiler Bahar Erden

7 Temmuz 2015 10:46