ye
Soru Sahibi
17 Aralık 2013 00:46

çocuk felci aşısı

Hocam merhaba. 2 aylık kızıma karma aşıları 10 aralıkta yapıldı. Çocuk felciyle ilgili 18 aralıkta kampanya olduğunu öğrendim. sizce bu aşının vurulması gereklimidir? Karma aşının içeriğinde çocuk felci aşısı olduğu için kafam karıştı. Eğer vurdurmam gerekiyorsa iki aynı aşının arasındaki 8 günlük süre yeterlimidir? Fikrinizi almak istedim. Teşekkür ederim yanıtınız için.

1 cevap
Cevaplar (1)

Eda Öğretmenim Merhaba, 1. Çocuk felci aşısı canlı aşılar sınıfındandır. Canlı aşıları tercihen en az 2-4 hafta arayla yapıyoruz. 2. Bebeğiniz aşılanmış ve rutin aşı takvimine göre zaten rapel aşıları yapılacak. Dolayısıyla bebeğinizin aşıya ihtiyacı yoktur. 3. Çocuk felcinin tamamen yok edilmesi için kampanyalar yapılmaktadır ve bu kampanyalarda esas amaç aşılanmamış çocuklara ulaşmak ve/veya etkisiz olabilecek aşıları tekrar etmektir. 4. Aşının az da olsa riskleri vardır. Yukarıdaki bilgilerden hareketle bebeğinizi aşılamamaya karar verebilirsiniz. Bu kararı sizin vermeniz gerekecek. Selam ve saygılar.

18 Aralık 2013 15:47