EZ
Soru Sahibi
8 Ocak 2018 10:52

Bebek Olumsuz Tepki

Merhaba Hocam, Benim 21 aylık bir oğlum var. Yerde gördüğü çoğu şeyi ağzına atıyor. Mesela saç kılları, halı tüyü vs. Hiç yuttu mu bilmiyorum ama farkettiğim her an onlar pis zararlı diyerek ağzından çıkarıyorum tabi bunu yaparken elimi ısırıyor, çıkarmam onu rahatsız ediyor ki aşırı tepki gösteriyor. Ne yapsam vazgeçer acaba? Bir de altını değiştirirken ve üzerindeki kıyafetleri değiştirirken çok kızıyor izin vermiyor dönüyor ağlıyor ne yapabilirim değerli fikrinizi arz ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Zuhal Hanım Merhabalar; Çocuklar "oral dönem" de dünyayı ağızları yoluyla keşfederler. bu süreç çocuktan çocuğa fark edebilir ama 24 36 aya kadar sürebilir. Ayrıca diş çıkarma süreci ile ilgili kaşınma huzursuzlanmalar olabilir. Herhangi bir enfeksiyon, hastalık, vitamin eksikliği, bağırsak sorunu vs. olmadığını teyit edebilirsiniz. Çocuklarda davranışı durdurmak yerine size yön verebilirsiniz. onun ağzından nesneleri alırken gösterdiğiniz tepkiler onu bu yine yapması konusunda pekiştiriyor olabilir. nesneleri alırken duygusal olarak nötr kalmaya çalışın. ve bunu ağzımıza almıyoruz diyerek eline başka bir şey vererek dikkatini dağıtabilirsiniz. onun ağzına almasını istemediğiniz nesneleri çocuğun göz hizasından kaldırabilir. onun yerine onun ısırabileceği, kemirebileceği nesneleri, sebzeleri, meyveleri verebilirsiniz. Zaman içinde azalarak kaybolacaktır.

22 Ocak 2018 01:54