DR
Soru Sahibi
8 Nisan 2020 15:07

Bebegim oturmuyor

Mrb hocam 7 aylik bi kızım var 35 haftalık özafagus astresizi olarak doğdu bebegim henüz desteksiz oturmuyor sağa solada kendini fazla ceviremiyor sırt ustuyken kendini yüz üstü ceviremiyor ve dik tutmaya calistigimizda ayakları üstüne basamıyor hemen kendini bırakıyor kucagimdayken surekli kendini geriye atiyor ve sanki bisey onu rahatsız ediyormuş gibi sırt üstü uzandığında sürekli belini kaldırmaya çalışıyor bi sorun var mıdır korkuyorum acaba virüs nedeniyle doktorada götüremiyoruz lütfen bilgi verir misiniz teşekkürler şimdiden

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Rapelin hanım.Öncelikle, bir bebeği ya da çocuğu gözlemlemeden doğru şeyler söylemek çok güç olmaktadır.En doğru çıkarımları,bebeğinizin gelişimsel değerlendirmesini yaptıktan sonra görebilir ve size aktarabilirim.Bu aylarda yüz üstüysen sırt üstüne dönmeler rahatça olmaktadır fakat tam tersi,yani söylediğiniz pozisyon için çok kaygılanmayın.Her bebeğin bireysel farklılıkları olacağı gibi, her bebek bu ayda ayak üstüne başlamayabilir ki bu sizin bebeğiniz için de geçerli.Bu durum için de aşırı bir kaygıya gerek yok.Bu ayda emeklemesini beklediğimiz bebeklerimizin desteksiz oturabilmesini bekleriz,bebeğinizi bu açıdan gözlemlememiz gerekmekte.Kucağınızdayken rahat olmaması dönmeye çalışmasından kaynaklanıyor da olabilir.Bu söylediklerim genel bilgiler olmakla birlikte, en önemli nokta “her canlının bireysel farklılıklarının olabileceği” noktasıdır. Bebeğinizin eşlik eden problemleri ve farklı bir sendrom durumu bulunuyor mu? Bebeğinizin sizinle iletişimi, dış dünyayla iletişimi nasıl? Dil gelişimi ne durumda ? En doğru cevabı değerlendirmeden sonra yapabileceğimizi bir kez daha vurgulamak isterim.Kaygılarınız fazla ise sitede bulunan iletişim numaramdan bana ulaşabilirsiniz.

8 Nisan 2020 16:20