tk
Soru Sahibi
11 Ocak 2018 00:19

Anaokuluna gitmek istemiyor

Hocam iyi aksamlar.oglum martta 5 yasina girecek.cok agir inek sutu alerjisi var.anaokulunda unutulup cikolata verilmis ve anaflaksi yasadi.duzeldi anaokulana gitmek istedi ama kapisina gelince aglamaya basliyor.bensiz iceri girmiyor.beraber giriyoruz ve ben beklemek zorunda kaliyorum.babasi ve benim disimda kimseyle kalmak istemiyor.martta bir kardesi olacak ama bu olaydan somra bu hale geldi.nasil bir yol izlemeliyim.bensiz surekli agliyor.ilginize tesekkur ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar Kübra Hanım; Öncelikle geçmiş olsun. Oğlunuz travma yaşamış ve bu mekana gittiğinde duygular yineleniyor. bu noktada anaokulunun psikolojik danışmanından veya bir uzmandan destek almanız gerekiyor. Zaman içerisinde şiddeti azalarak ortadan kaybolacaktır. Ancak bu süreçte sevdiği ve güvendiği kişileri (annesi) yanında istemesi normal. sevdiği bir oyuncak geçiş nesnesi olarak kullanılabilir. Bir uzmanın bu durumla ilgili çalışması faydalı olacaktır. Süreç bu hali ile devam ederse orta vadede başka bir anaokuluna direnç gösterip göstermediğine bakılarak kurum da değiştirilebilir. yakın zamanda bebeğinizin dünyaya gelmesi ile okula gitmek istememe durumu ile de karşılaşabilirsiniz. Güvensizlik artabilir. bu nedenle önümüzdeki 2 ayı bu sorunu halletmek için önemli bir zaman dilimi olarak görmelisiniz. Şu hali ile kademeli olarak kendinizi okuldan çekmeyi deneyebilirsiniz. Önce yemek zamanlarında geleceğim ve senın yanında olacağım. sonra senı bırakıp alacağım ama gün içinde 2 defa telefonla konuşacağız şeklinde yeniden anaokuluna başlar gibi süreci işletebilirsiniz.

22 Ocak 2018 01:30