EB
Soru Sahibi
14 Mart 2014 00:23

3,5 yaşındaki oğlumun dişleri çürük

Duygu Hanım 3,5 yaşındaki oğlumun 3 tane kötü denebilecek çürüğü var.Bu yaştaki çocuğa dolgu yada diş çekimi yapılabilir mi?Yapılırsa bu nasıl olur?Çünkü koltukta rahat rahat oturmayacağı kesin.Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Duygu İnci
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Merhaba Burçin Hanım, Öncelikle hastamızın beslenme şeklinin bu güne kadar ne şekilde olduğu, ağız hijyen eğitimini ailenizde bilinçli olarak öğrenip öğrenmediğiniz bilmem gereken konular... Bebeğin yaşamında ilk 3 yılda yapılan doğru ve yanlışlar dişlerin çürüğe direncinde büyük önem taşıyor. Gece sütü yatma öncesi veya esnasında varsa, arkasından su içirillmesi ve doğru fırçalama alışkanlığı olamıyorsa, gece boyunca dişler üzerinde bakterilere besiyeri hazırlanmış ve çürüğe zemin hazırlanmış oluyor. Bunun dışında genetik yatkınlık değerlendirilip çürük riski açısından seviyesi belirlenmeli çocuğunuzun.. Çünkü pek çok koruyucu önleyici uygulamayla mine direnci arttırılabiliyor. Mevcut çürükler içinse doğru yaklaşım ve sert dokuda lazer destekli tedavilerle kaviteler tedavi ediliyor. Aile ve hekimin takım çalışması başarıyı getiriyor. 3-4 yaş grubu çocuklar kendilerine ait bir savunma ve dirence sahipler.. Ancak doğru iletişim metodlarıyla ve iyi bir dental deneyimle koopere hastalar olabiliyorlar. Lazer dişe temassız, anestezisiz ve konforlu bir tedaviyi sağladığı için keyifle tedavilerimde kullandığım sistem.. Bunun dışında genel anestezi ve sedasyon tekniklerini ben önermiyorum kendi adıma.. Bana ait sitemde konuyla ilgili etraflı bilgiyede ulaşabilirsiniz. Başarılı ve keyifli. Doğru zamanda ve doğru hekimle tedavilerinizi diliyorum..

17 Mart 2014 12:29