SM
Soru Sahibi
12 Nisan 2011 18:32

lomber lordoz düzleşmiştir. lomber vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal

lomber lordoz düzleşmiştir. lomber vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal yapıları normaldir.l5-s1 diskine komşu endplatelerde sivrileşmeler, bu bölge diskinde hidrasyon kaybı, posterior herniasyon izlenmiştir. tekal sak basılıdır. her iki nöral köke hafif bası izlenmiştir. l4-5 diskinde sağ posterolateral herniasyon sağ kök basısı ve tekal sak sağına bası oluşturmuştur. mr sonucumdan bunlar çıktı. durum nedir?

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Murat Çakaloz
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Durum belde fıtık var. Bir fizik tedavi uzmanına müracaat edin.

13 Nisan 2011 00:44
SM
Soru Sahibi

fizik tedaviyle iyileşme ihtimalim nedir? ameliyat olmam şart mıdır? cahilce sorular soruyor olabilirim fakat lütfen anlayışla karşılayıp biraz daha açıklayın. teşekkür ederim hassasiyetiniz için. iyi günler

14 Nisan 2011 01:39
Uzm. Dr. Murat Çakaloz
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Sanıyorum bel fıtığı tedavilerini soruyorsunuz, Gerçekten biraz cahilce. Bel fıtığı vardır, bir gün dahi geciktirilmeden derhal ameliyat edilmesi gerekir, bel fıtığı vardır fizik tedavi gerekir, bel fıtığı vardır sadece ilaç ve istirahat ile geçer. Bu; hastanın muayenesi bulgularını, filim görüntüleri ile değerlendirilerek verilecek karardır. Her fıtık hastasını ameliyat edebilirsiniz ancak gerçek hekimlık ameliyatsız tedavi olabilecek hastayı ameliyatsız tedavi etmek, ameliyat gereken hastayı fizik tedavi ile oyalayarak gecikirmemektir.

16 Nisan 2011 00:31