ae
Soru Sahibi
24 Mayıs 2013 15:19

çocuklarda tırnak düşmesi

Sevgili hocam benim oğlum 3 yaşında bundan 7 ay önce tüm el ve ayak tırnakları önce dibinden beyazladı sonrada tüm tırnakları düştü ve yerine yenileri çıktı. Götürdüğüm doktorlar psikolojik olduğunu söylediler o dönemde kreşle ilgili sorunlarımız vardı bizde kreşi değiştirdik. Yeni kreşinde oğlum çok mutluydu halada öyle ama 2 gün önce baktım el baş parmağında yine aynı durum beyazlık ve tırnak ayrılmaya başlamış diğer parmaklarda şimdilik yok ama ben çok tedirginim ne yapmalıyım. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)

Sayın ilgili, Tırnak beyazlaması tırnağın büyümesi esnasında , darbelere maruz kalıp,tırnağın içine hava girmesiyle oluşmaktadır. Çocuğunuz çok yaramaz , elini,kolunu çok oynatan , çok hareketli bir çocuksa darbelere daha çok maruz kalmaktadır. Ayrıca kanda c , b12, biotin , çinko eksikliği de tırnakları zayıflatarak, darbelere dayanıksız hale getirerek içlerine hava dolmakta ve beyazlamaktadır. Zayıflayan tırnak da çabuk düşmektedir. Sizinkindeki durum çok ,çok nadir görülen bir durumdur.Yukarıdaki vitaminlerin aratılmasını öneririm.Eğer bunlarda eksiklik tespit edilirse ,bunun tamamlanması önerilir. Başka da yapılacak birşey maalesef yoktur. Beni durumdan haberdar ederseniz memnun olurum. Sağlık dileklerimle. Prof. Dr. Nuran Atmanoğlu ( Cildiye Müt.)

29 Mayıs 2013 07:42