23 Ocak 2017 22:21

Bebeğin uykuda irkilmesi ve gözlerin açıp gözlerinin kayması

Merhabalar. Kızım 28 günlük. Bazen uyurken irkilme durumu oluyor. Ancak bu durum sadece uyurken ve biz yanında yüksek ses yaptığımızda ya da uyuduğu sırada onu yatığından aldığımız zaman oluyor. Diğer zamanlarda hiç olmuyor. Ayrıca uyku sırasında bazen gözlerini açıp sonra tekrar dalıyor. Bu sırada gözleri yukarıya kayıyor. 3-4 saniye sonra da genellikle gülerek uykuya dalıyor. Acaba bu iki durum normal refleksler midir? Yardımcı olursanız çok sevinirim...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Adnan Ayvaz
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Benzer sorusu olan bir hastamız için 15 gün önce yazmıştım. Buradan size kesin bir yanıt veremeyeceğimiz konusunda anlayış göstermenizi beklerim. Size özel olmasa da genel olarak şunları belirtebilirim: Küçük bebekler de bazen göz hareketlerinin koordinasyonunda gelişme gecikmesine bağlı geçici kaymalar olabilir. Genelliklede hafif şaşılık benzeri durumlar, içe veya dışa kayma olarak karşımıza çıkabilirler. Hemen müdahale gerekmez, Büyüdükçe altı ay civarında kas ve sinir koordinasyon gelişmesi ile ortadan kalkarlar. Ancak anormal göz hareketleri, sağa sola titremeler, yukarı aşağı veya dönme şeklinde ritmik veya düzensiz hareketler nadir bazı beyni ilgilendiren hastalıklar açısından incelenmelidir. Çocuğunuzdaki bu durumu KAMERAYA ÇEKEREK bir çocuk nöroloji hekimine başvurmanızda yarar görüyorum. Sağlıklı günler dilerim.

24 Ocak 2017 16:30