'' Meme dokusu zaman içerisinde hamilelik, ani kilo kaybı gibi nedenlere bağlı hacim kaybına uğrayabilir. Bunun dışında gelişimsel yetersizlik nedeniyle meme dokusu yetersiz miktarda olabilir. Bu gibi durumlarda meme hacmini arttırmak amacıyla slikon meme protezleri kullanılarak meme istenen boyutlara getirilir.

Meme protezleri dokunun durumuna göre göğüs kasının altına veya üstüne yerleştirilir. Operasyon sırasındaki kesi izini saklamak amacıyla meme protezi koltuk altından, memebaşı çevresinden ve meme altı kıvrımından yerleştirilebilir.

Meme büyütme operasyonunda kişinin vücut yapısını, göğüskafesinin yapısını dikkatli şekilde değerlendirmek gerekmektedir.

Operasyon Öncesi Yapmanız Gerekenler

Eğer geçirdiğiniz önemli bir hastalık, ameliyat, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa bunu operasyondan önce paylaşmanız gerekmektedir. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız bu konuyu mutlaka belirtip ameliyattan önce ilaç kullanımını sonlandırılmalıdır. Operasyona karar verip randevu aldığınız zaman operasyon yapılacak bölgeye göre size ödem(şişlik) ve morluk olmaması için ilaçlar başlanacaktır. Ameliyat öncesi tahlilleriniz ameliyat olacağınız hastanede yapılacaktır.

Operasyon Uygulama Şartları Nasıl Olacak?

Operasyon genel anestezi altında yapılacaktır. Normal operasyon süresi 1-2 saattir.

Operayon Hakkında Bilmem Gerekenler

Operasyona girmeden önce anestezi uzmanımızla odanızda görüşeceksiniz. Meme büyütme işleminden sonra ağrınız olmayacaktır. Bu operasyondan sonra 1 gece hastanede kalmanız gerekmektedir. Kas altına yerleştirilen protez ameliyatlarından sonra 2-3 gün kol hareketlerinizde kısıtlılık oluşabilir.

Operasyondan Sonra İyileşme Sürecim Nasıl Olacak?

Operasyon sonrası özel bir sutyen kullanılacaktır. İkinci günden itibaren duş almanızda hiçbir sakınca yoktur. Operasyon sonrası 2-3 gün içinde normal iş ve sosyal aktivitelere, 1-2 hafta içinde ise daha aktif bir hayata geri dönülebilir. Spor yapmaya 15 gün sonrasında başlayabilirsiniz fakat kollarınızı kullanacağınız ağır spor ve aktiviteler için 1,5 ay beklemelisiniz.

Operasyon Sonrası Takip Süreci

Meme büyütme işleminden sonra 2. gün pansumanız yapılacaktır. Pansumandan sonra banyo yapmanızda bir sakınca yoktur. Kontrolleriniz 2. gün 5. gün 15. gün ve ayda bir olarak düzenlenir.


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!