GG
Soru Sahibi
17 Ocak 2014 05:47

Zehirli Guatr, Hashimoto tiroiditi ilac tedavisi ve Beslenme

Sayin Hocam, Yasim 51. Agustos2013 de alinan ilk boyun US. da sag lob orta zonda 5 mm capinda duzgun konturlu izoekoik nodul formasyonu ayrimlandi. 2013 Agustos ve Eylul aylarinda yapilan kan testlerim de Serbest T3 , T4 ve TSH sonuclarim tamamen normaldi agustos da her gun ac karina sabahlari 1 tane euthyrox 25 mcg tbl. ilk kutu bitince testler tekrarlandi sonuc cok normaldi. doktorum eylul de 2. kutu ilac dozumu euthyrox 50 mcg tbl.a cikardi.1 ay sonra BOYUN US alip nodullerde degisiklik var mi (buyume,kuculme) gorelim dedi..islerim dolayisiyla ancak bu 15 Ocak da tetkiklerim alindi. nodul degisikligi yok cikan kan tahlil sonucunda doktorum 'Hashimoto' teshisi koydu ve euthyrox 50 mcg. dozun agir gelmis oldugunu ilaca hafta da iki gun ornegin Pazartesi ve Persembe gunleri ara vermemi, 3 ay sonra tekrar muayene ve tetkik istedi.hastane de endokrinoloji olmadigi icin Dr.'um dahiliye uzmani.. Siz yollayacagim sonuclar karsisinda ne yapmami, tedavim ve ilac dozum konusunda ne onerirsiniz ? Evimde iyotlu tuz kullaniyordum simdi iyotsuz tuz mu kullanmaliyim? bilgileriniz icin tesekkur ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Zeynel Beyhan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Sayın Buket Hanım, Başlangıçta tetkikleriniz normal Euthyrıox kullanmanıza gerek yok.6 ay aralarla tiroid Us,TSH takibi yaptırın yeterlidir.Saygılar

17 Ocak 2014 08:44
Prof. Dr. Zeynel Beyhan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Sayın Buket Hanım, Şu anda ilaç kullanmayın ve 6 hafta sonra ST3 ,ST4,TSH ölçtürün.Saygılar

20 Ocak 2014 16:52