TY
Soru Sahibi
16 Aralık 2013 12:42

yumurtlama ve hormonlar

Hocam kolay gelsin! 34 yaşımdayım.8 yaşında 1 kızım var,2 yıl önce kendiliğinden gebelikle 6 haftalık düşüğüm olmuştu.Geçen yılın başında 2. çocuğa hamileliği düşünürken adet gecikmesi nedeniyle doktora başvurup tahlil yaptırdığımda TSH,LH,Prolaktin yüksekliğim vardı.Şimdi günlük 50mg.tiroid ilacı kullanıyorum.Doktorun söylediğine göre yumurtalarım büyümüyormuş.HSG ye göre tüplerim açık.Eşimde sorun yok.3 ay klomifensitrat tedavisinde yumurtalarım büyüdü,gebelik oluşmadı,2 ay iğne tedavisinde yumurtalarım büyüdü yine gebelik oluşmadı,3. ay iğne tedavisinde aşılama yapıldı,maalesef tutmadı. Hocam kısırlıkla ilgili videonuzu izledim,hamile kalmak için 1,5 yılı baz almışsınız.Benim de tedavili 6 ay,tedavisiz 6 ay olmak üzere 1 yılım oldu.Yinede her ay kontrol amaçlı tahlillerimi yaptırıyorum.Adet döngüm 32-34 gün oluyor.Sonuçlar aşağıdaki gibi hep benzer şekilde çıkıyor. *Son adetimin 2. günü *fsh 3.86 *e2 37 *lh 4.72 *progesteron 0.2 *prolaktin 6.57 *tsh 2.49 çıktı. *Son adetimin 21. günü *e2 152 *progestron 11 *lh 14.01 çıktı. Hocam bu verilerime göre; *LH değerim yumurtamın çatladığını mı yoksa Çatlamanın yaklaştığını mı gösterir?LH kitleri LH hormon seviyesi idrarda kaç olunca pozitif çıkar? *e2 değerim çok mu düşük,yumurtlama açısından hormon değerlerim nasıl? *kendiliğinden yumurtlama olmuş mudur?adet olmuş olmam yumurtlama olduğunu gösterir mi?bu değerlerle kendiliğimden hamile kalabilirmiyim? Hocam ayrıca birşey aklıma takılıyor,yumurta akı kıvamında akıntıyı takip ediyorum,bu akıntı yavaş yavaş birkaç seferde gelebilir mi?yoksa tek seferde mi gelir?ve yumurta çatladıktan sonra mı,yoksa çatlamadan önce mi gelir? Lütfen bir yol gösterir misiniz tüp bebek mi düşünmeli yoksa 6 ay daha beklemeli miyim? Hocam sorum biraz uzun ve karmaşık olduğu için özür dilerim. Sayın Hocam vereceğiniz değerli bilgiler ve cevaplar için şimdiden teşekkür eder,hayırlı günler ve iyi çalışmalar dilerim.Saygılarımla.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Bülent Gülekli
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yasemin hanım Keşke burada olsanız ve sizi takip edip durumunuzu net olarak söylesem. Şu an yazacaklarım kitabi bilgi olur ki bu da sizi göstermez, geneli gösterir

18 Aralık 2013 09:37