AC
Soru Sahibi
21 Nisan 2017 17:21

Yumurtalik kanseri süphesinin MR'da görülüp ultrasonda görülmemesi

Esimin sol bacaginda sebepsiz bir agri vardi, biz önceleri kas agrisidir dedik ancak 1 ay kadar gecmeyince doktora gitti doktor da MR istedi, esim MR cekindi ancak hicbirsey cikmadi. Doktor MR cekerken esmin sag yumurtaliginin oldugu alanda beyaz bir yag kitlesi türevi bir olgu farketti. Beyaz top seklinde görünüyor MR ciktilarinda. Doktor tümörden süpheleniyorum deyip bir an önce kadin doktoruna gitmemizi tavsiye etti biz de ayni gün bi kadin doktoruna gittik, doktor ultrasonla oldukca detayli bakti ancak hicbirsey göremedigini söyledi. Icimiz rahat etmedi ertesi gün baska bir doktora gittik, oldukca uzun ve detayli olarak ultrasonla bakti ancak o da hicbirsey göremedigini söyledi. Esimde yumurtalik kanseri belirtilerinin hicbirisi yok ancak okududum kadariyla erken dönemde hicbir bulgu vermeyen bir tür yumurtalik kanseri. Bacagindaki agri hala devam ediyor. Simdi ne yapmam gerekli, kanserin MR da bu kadar belirgin görülüp ultrasonda görülmeme ihtimali var mi? Simdiden tesekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Eralp Başer
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Merhabalar, MR'daki görüntünün tekrar incelenmesinde fayda var. Yağ içeren kitleler genellikle dermoid kist olarak da anılan iyi huylu tümörlerdir. Kadın doğum doktorunuz yumurtalıkların her ikisini de normal olarak gördüyse kitle büyük olasılıkla yumurtalıkta değildir. Ancak yumurtalıkları net göremediyse kitle olabilir. Dediğim gibi görüntülerin kadın doğum uzmanı ve radyolog ile yeniden değerlendirilmesi, gerekirse bilgisayarlı tomografi gibi başka bir yöntemle ek inceleme yapılması faydalı olacaktır. Geçmiş olsun dileklerimle.

21 Nisan 2017 17:38