ct
Soru Sahibi
16 Ocak 2014 11:59

yüksek fsh ve yumurta olmaması

Merhaba Teyfik Bey, Adım tekin biz eşimle 14 aylık evliyiz yaklaşık 1 senedir çocuk istiyoruz. İlk tedaviye tüp bebek merkezinde başladık. Eşime yüksek Fsh teşhisi konuldu ve yumurta olmadığı söylendi. 1.ay fsh 68 çıktı. Doktorumuz bize inofolik adında bir ilaç verdi. ve her ay dışarıdan tahlilleri yaptırabileceğimizi söyledi ve FSH 15 in altına düşmeden gelmenize gerek yok dedi. Bu işin tedavisi bu şekilde mi yürüyor. Eşim 21 yaşında 56 kilo 1.66 boyunda. 6 aylık periyodda FSH değerleri ek'tedir. 1.ay 68 - 2.ay - 45. 3.ay 25. - 4.ay 10.76 - 5. ay 22 6. ay 26 7.ay 24 bu duruma göre doktora 1 kere 4. ay 10 un altına 1 defa düştüğü için gidebildik. ve doktorumuz yine yumurta olmadığını fakat 3 adet kist oluştuğunu buda iyi haber yumurtanın habercisi olduğunu söyleyerek inofolik ilacına devam etmemizi söyledi. Bu işlem bu şekilde mi yürüyor.Geçen süre bize zaman kaybettirmiyor mu ? Bu arada eşim ilaçsız adet görüyor fakat genelde 1 hafta veya 10 gün geç adet görüyor. Geçen ay 28 günde 1 adet gördü. Bizim ne yapmamız gerek böyle bekleyerk zaman mı geçireceğiz.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tevfik Güvenal
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

AMH gibi testler de istenip yumurtalıklar uyarılabilir. Yaşınız genç biraz daha beklenebilir ama yıllarcada beklemeyin tabi.

24 Ocak 2014 23:35