ct
Soru Sahibi
27 Mayıs 2014 08:54

yüksek fsh ve folikül olmaması

Merhaba Can Bey, 22 yaşında olan eşimin yüksek fsh problemleri ve düzensiz adet döngüsü vardı. Tüp bebek merkezinde yumurta takibi yapılıyordu. Bu ay doktorumuz adet bitiminde 12mm çapında 1 adet yumurtası olduğunu söyledi. Ve 2 gün sonra tekrar gelip büyüyüp büyümediğini görmek istedi ve ilaç falan vermedi. 2 gün sonra 14mm çapına ulaştı. daha sonra yine ilça vermedi. 2 gün sonra yine gel dedi. Bizde gittik ve yumurta küçülmüş 13.5 çapında dedi. Ve bizi gönderdi. Bir sonraki adetin 2 günü tekrar gel diyerek gönderdi. Sorum şu: Yumurta küçülebilir mi ? Her adetin 2 günü yapılan ultrasan kontrolünde genelde folikül bulamadığı için tedavi uygulamıyordu. Bu sefer 1 adet folikül bulmuşken hiç bir ilaç vermemesi ve folikül küçülmüş demesi normal bir şey mi ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Can Yener
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Merhaba Tekin Bey, yumurta küçülebilir. İlaç tedavisine başlamadan yapılan ultrasonda foliküllerin eşit boyda ve küçük olması istenir. Doktorunuz da böyle bir adet dönemini beklemiş olabilir.Hayırlı sonuçlar dilerim.

28 Mayıs 2014 10:11