KD
Soru Sahibi
2 Haziran 2014 19:21

Yeni doğan sarılık ve kolik

Doktor Hanım merhaba 38.ci haftada sezaryen ile erkek bebeğim oldu.3700 kg 51 cm.Anne sütü ile besleniyorşuanda 4950 kg ve 57 cm.Sarılığımız oldu ilk kan tahlilinde 12 seviyesindeydi tedavi gerekmiycek dedi doktor.2.ci tahlilde yine 12 çıktı.Ve 3.haftada yapılan son tahlilde ise 9 seviyesindeydi. 8 in altında olmasını bekleriz dedi doktor troitlerine bakılıcağını söyledi 1 aylık olduğunda bu tehlikeli bir durummudur troitlerinde ne gibi bir sorun olabilir ve nasıl bir tedavi uygulanır.Birde yaklaşık 1 hafta 10 gündür.Gaz sancıları ile uğraşıyoruz genelde gündüz bir anda başlayan ağlamalarımız oluyor bir anda susuyor ve tekrar ağlıyor ve kucakta durarak ve emerek sakinleşebiliyor.Emerken uykuya dalıp yatağına bıraktığımızda hemen uyanıyor tekrar ağlıyor.Bugün nurse harwys şurup kullanmaya başladık ayaklarını karnına doğru çekerek ağlaması kolik belirtisimidir.Ağlamalarımızın ve uykuya dalmamızın saati bellli olmuyor.Kullandığımız şurup şikayetlerimizi azaltabilirmi.Bu durum nekadar sürebilir. Lütfen bilgilendirirseniz sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ayşe Zengin Turan
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Merhaba Duygu Hanım. Üçüncü haftadan sonra devam eden sarılıkta uzamış sarılık tetkiklerinin yapılması gereklidir. Genellikle tetkikler normal saptanır ve sarılığın anne sütüne bağlı olduğu düşünülür, ancak yine de değerlendirmek gereklidir. Günün belli saatlerinde olan ağlama genelde gaz sancısına bağlıdır, bazı bebekler ilaçlardan fayda görebilir. Doktorunuzun önerisi ile bazı ilaçları deneyebilirsiniz. Gaz sancısı üçüncü aydan itibaren kaybolmaya başlar, ancak bazen biraz daha uzun sürebilir.

2 Haziran 2014 21:44