ke
Soru Sahibi
30 Temmuz 2016 10:05

Yemek istemiyor

15 aylık kızım var doğduğundan beri emmeyle alakalı sorunları var bende anne sütü faydalı diye 6. Aya kadar mama vb. Vermedim daha sonra ek gıdaya başladık.Ama onları da doğru düzgün istemedi doktora defalarca gitmeme rağmen çözüm bulamadım su anda emiyor emmeyi bıraktırsam yemeye baslar mi? Yine de yemezse diye korkuyorum ama sütüm de az şimdiki kilosu 9100gr,boyu 79cm (doğum kilosu 4000gr boyu 53cm)

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Seçil Gassaloğlu
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba. Anne sütünü kesmek anne-bebek ilişkisinde yeni bir döneme geçmek ve bu ilişkide anne sütü dışındaki alanları ön plana çıkarmak anlamına gelir. Öncelikle bu konuda kendinizi hazır hissetmeniz gerekiyor. İştahsızlık önemli bir sorun. Öncelikle iştahsızlığa sebep olan kansızlık gibi bir sorun olup olmadığını öğrenmek için çocuk doktoruna danışmak lazım. Bu yaş çocukları genellikle her şeyi kendileri yapmak ve kendileri yemek isterler. Bu nedenle sıklıkla yemek konusunda inatlaşırlar. Aileler bu inatlaşmayı iştahsızlık olarak algılayabilir. Çocuğunuzu evin normal bir bireyi olarak kabul edip hep beraber masaya oturmak, küçük miktarlarda yemek vermek, kaşığı eline vermek, kendi kendine yemesine izin vermek, yani yemek yeme sürecini sıkıntılı bir durumdan çıkarıp doğal ve keyifli hale getirmek işe yarayan bir yöntemdir. Anne sütünü hemen kesmenizi önermem. Öncelikle yemek yedirme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor. Bunun için bir çocuk ve ergen psikiyatristi, çocuk gelişim uzmanı veya psikologdan yardım alabilirsiniz.

1 Ağustos 2016 14:10