CA
Soru Sahibi
20 Mart 2017 00:06

Yaygın lenf bezi

Hocam kolay gelsin. 20 yaşında bir genç kızım. 15 gün önce sol kulağımın arkasındaki kemik üzerinde lenf bezim şişti kbb uzmanı antibiyotik verdi ama geçmedi ardından ultrasonda bu şişliğin lenf bezi mi kist mi olduğu anlaşılmadı. Kulağımın arkasındaki lenf bezinde hiç ağrı yok. Ardından koltuk altımı kontrol ederken elime yine lenf bezi geldi ve bastırdığımda ağrıdığını fark ettim. doktor ultrason istedi. Ultrason sonucumda şu yazıyor hocam: Her iki aksillada büyüğü 12.2×5.1 mm boyutlarında santrali hiperekojen, benign karakterde lenf nodları izlenmiştir. Hocam lenfomadan çok korkuyorum kulak arkamdaki ve aksilladaki lenf bezim geçmiyor. Kulak arkamdakinde ağrı yok ancak kol altımdaki bastırınca ağrıyor. Son 1 gündür kulak arkamda da ağrı var dokununca yok ama durup dururken hafif ağrıyor. Hocam lenfomadan korkuyorum. Ayrıca kulak arkamdaki kemikteki şişlik tümör olabilir mi aydinlatir misiniz

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Lenf bezi hiperplazisi, adenopati yani büyümesi sık görülen ve sorulan hastalıklar arasında yer almaktadır Ayça hanım. Lenf bezleri vücutta mikropları ilk karşılayan organlar olduğundan bunlar savunma sırasında şişip büyümektedir. Bunların sivilce sanılarak sıkılmasında ağrılı, büyük, infekte bazen de apse geliştirecek durumlar ortaya çıkar. Öncelikle vücutta buna benzer şişlik saptanmasında büyüme olup olmadığınızın gözlenmesi önemli. Büyüme varlığında başka yerlerde özellikle koltukaltı, kasık bölgesi, boyunda varlığında uyanık olunmalıdır. Genel cerrahi uzmanı, dahiliye uzmanı ya da hematoloji uzmanı tarafından değerlendirilmeli gerekirse görüntüleme ve örnekleme yapılmalıdır. Önceleri sadece antibiyotik tedavisi verilerek lenf bezlerinde küçülme ya da kaybolma değerlendirilip ona göre strateji geliştiriliyordu. Şu anki bilgilerimiz ışığında herhangi bir tedavi verilmeden 3 hafta süre ile beklemek bu sürenin sonunda lenf bezi büyüme gösteriyorsa mutlaka biyopsi olarak örneklemektir. Çıkan sonuç doğrultusunda tedavi planlanmalıdır. Sevgiler... Prof. Dr. Sezai Leventoğlu www.sezaileventoglu.com sezaileventoglu@hotmail.com twitter.com/Dr. Sezai Leventoglu (*** *** ** (Muayenehane Tel & Fax) (*** *** ** (Asistan Dilek hanım mobil tel)

29 Mart 2017 10:20