at
Soru Sahibi
16 Temmuz 2015 13:03

yarasalar ve kuduz

hocam merhabalar..adana da yaşıyorum.. yaz ayında olduğumuz için bizim buralarda açık alanda teras gibi yerlerde yemek yiyor yeri geliyor uyuyoruz falan. akşam üzerimizde çok fazla Yarasa uçuyor ve sürekli dışkıları falan denk geliyor . bu yarasaların dışkısı falan bi şekilde ağız, burun gibi organlarımıza bulaşıp vücudumuza girse herhangi bir kuduz riski oluşturur mu..çok tedirginlik yaşıyorum.aydınlatırsanız çok sevinirim.. hayırlı günler iyi bayramlar...

2 cevap
Cevaplar (2)

Kuduz virüsü salyanin derialtina teması ile bulaşır.Ancak nadirende olsa yarasa dışkısı ile taşındığı görülmüştür. Gerekli tedbirleri almanız sizin için faydalı olur.İyi bayramlar

18 Temmuz 2015 11:58
at
Soru Sahibi

hocam bir şeyi daha merak ediyorum kuduz şüpheli bir temas sonucu 5 dozluk bi aşı takvimine devam ederken mesela 4. doz aşı ile 5. doz aşı arasındaki bir tarihte ikinci bir kuduz temasında yeni baştan bir aşı programımı başlatılmalı yoksa mevcut aşı takvimine devam edilip kalan 5. doz aşıyı olup tedavinin kalan kısmı tamamlanmalı mıdır ??

18 Temmuz 2015 14:08

Mevcut 5.Doz yapılır herhangi bir sıkıntı olmaz.

18 Temmuz 2015 15:34